Upozornění

V souvislosti s nepřehlednou situací ohledně pořádání akcí si raději přímo u pořadatelů ověřujte zda se akce koná. Bohužel nemůžeme ručit za správnost všech termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Vydejte se na pravěkou výpravu do Muzea Blanenska

Na blanenském zámku, kde blanenské muzeum sídlí, je toho mnoho k vidění. Vydejte se třeba na dobrodružnou výpravu do pravěku s kresleným archeologem Karlem Pazourkem. Expozice Cesta do pravěku Blanenska je otevřená celoročně a na své si přijdou dospělí i malí zvídaví návštěvníci.

Vydejte se na pravěkou výpravu do Muzea Blanenska
  • Adresa:
    Zámek, 1/1,
    Blansko, 678 01

Expozice je umístěna ve čtyřech místnostech v přízemí blanenského zámku, z nichž každá reprezentuje určité archeologické období. Jak z názvu expozice vyplývá, návštěvníci postupují proti proudu času od nejmladších období až po ty nejstarší. První místnost je věnována období raného středověku a době římské, dále se pokračuje přes dobu železnou a bronzovou až do doby kamenné, které je věnována poslední místnost. V každé místnosti se kromě obecné charakteristiky daného období rozebírají klíčová témata spojená s regionem Blanenska. Pro raný středověk je to zejména hutnictví a železářství zjištěné výzkumy ve střední části krasu. Pro dobu železnou je stěžejní záležitostí rituální jeskyně v Býčí skále, v době bronzové je vyzdvižena lokalita okolo Bořitova a pro dobu kamennou je to využívání jeskyní zejména v průběhu staršího neolitu a paleolitu, kdy Moravský kras obývali neandrtálci. Expozice využívá sbírkové předměty, archeologické nálezy, ze sbírek muzea, ale také zápůjček z dalších muzeí. Pro přiblížení tématu expozice pracuje s replikami a rekonstrukcemi předmětů, modely, videorekonstrukcí vzniku neolitického domu nebo vědeckými malbami Libora Baláka a kresbami manželů Dvorských. Návštěvníci tak mohou porovnat nálezový stav předmětů a prostřednictvím replik poznají, jak předměty vypadaly, když se používaly. Komiksová postava Karla Pazourka přirovnává objevy archeologa k detektivní práci. Letos bude také poslední příležitost vidět originály archeologických nálezů pocházejících z tajemné Býčí skály, ale také z Bořitova, z Žitného jeskyně nebo jeskyně Pekárna zapůjčené ze sbírek vídeňského muzea. Začátkem srpna se v expozici také zabydlela nová rekonstrukce princezny z Býčí skály s replikami šperků a v oděvu, jak byla v dávné minulosti pohřbena. V rámci mezinárodního dne archeologie budou představeny v pátek 16. října nové objevy mincovních depotů ze sbírek muzea.

Podrobnější informace jsou k dispozici na webových stránkách muzea www.muzeum-blanenska.cz.

Těšíme se na všechny!