Upozornění

Přátelé, je to špatné, většina akcí je opět zrušena. Ověřte si raději přímo u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. Bohužel v této situaci nemůžeme ručit za správnost termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

V zoo Liberec se stále něco děje

1.9.2020 – 30.9.2020, 23:59

Zoo v Liberci je otevřena celoročně, chová kolem 150 druhů zvířat z různých konců světa. To je i důvod, že téměř po celý rok se rodí a líhnou mláďata. Každý měsíc v roce se tak v zahradě něco děje.

Na začátku roku zaznamenávají přírůstky zejména na úseku stájí, kdy se rodí převážně různí kopytníci (urial bucharský, koza šrouborohá, nahur modrý). Letos v únoru se narodila mláďata u surikat a v Liberci poprvé „slavili“ první  mládě u mravenečníka velkého. V dubnu se pak kromě jiného rozrostlo i stádo zeber Chapmanových. Květen je měsíc, kdy mají mláďata koně Převalského nebo sobi, v červnu se z nových mláďat mohou často radovat například na úseku opů, konkrétně u gibonů. Letos v srpnu se narodilo i mládě u nyal nížinných. Nyala je africký druh antilopy rozšířený především v jižní Africe, Malawi, Mozambiku, Zimbabwe a Svazijsku. Ve volné přírodě žije přibližně 32000 jedinců, z toho se asi 80% nachází v chráněných oblastech. Jejich populace v posledních letech spíše stagnuje. Hlavním ohrožením nyal je rostoucí a postupující kultivace půdy a s tím související úbytek pastvin vhodných pro tento druh antilop. Samice je březí 7 měsíců, poté rodí jedno mládě, které zůstává ležet v úkrytu na jednom místě po dobu 3 týdnů. Poté následuje matku. Přijďte do Zoo Liberec zkontrolovat, jestli se to letošní mládě už připojilo s matkou ke zbytku stáda.