EQUUS - Činoherní klub

Úterý, 19.10.2021 19:30 | další termíny

Jak vysvětlit oheň? A jak ho zkrotit? Sugestivní drama o temných zákoutích lidské duše.

EQUUS - Činoherní klub
  • Adresa:
    Ve Smečkách 26
    Praha 1 11000

Stal se zločin. Alan Strang – vlastně ještě kluk – v jezdeckých stájích nedaleko Winchesteru oslepil šest koní kovovým bodcem. Renomovaný psychiatr Martin Dysart je postaven před nelehký úkol pokusit se odhalit a snad i pochopit, co ho k tomu vedlo. Přestože je vyhořelý Dysart zvyklý na ledacos, tento případ ho svou znepokojivostí vytrhne z každodenní rutiny a začne ho až nebezpečně zajímat. A dost možná zpochybní vše, čím si byl až dosud jistý.  
 
Alan – Řekl jsem vám tajemství, teď mi musíte nějaké prozradit vy.
 
Co je ještě normální a co už je extrémní? Kdo o tom rozhoduje? Kdy se vášeň mění v posedlost? A je možné ji rozumem vysvětlit? Je lepší vznítit se nebo nikdy nezahořet?
Obětovali jsme své prapůvodní potřeby a instinkty na oltář civilizace?
Kontroverzní hra o pochybnostech, o tom, co všechno nás vede v našem počínání, o hledání smyslu, jiskry, něčeho, co nám chybí a co potřebujeme, ale od čeho podvědomě utíkáme ze strachu, že se spálíme.
 
Dysart – Nemůžu skočit, protože udidlo mi to nedovolí, a moje vlastní základní síla – koňská síla – je příliš malá.  
 
Hru uvádíme v čerstvém překladu Pavla Dominika.
 
 
Dora – Pamatuju si, jak jsem mu vysvětlovala, že to slovo pochází z latinského výrazu pro koně: equus. Vím, že Alana fascinovalo. Asi proto, že do té doby nenarazil na žádné slovo se dvěma „u“ vedle sebe.
 
Sir Peter Shaffer (1926 – 2016), britský dramatik a scenárista, získal za svůj život řadu ocenění. Vedle divadelních cen to byl v roce 1985 Oscar za scénář k filmu Amadeus, který režíroval Miloš Forman.    
Hru Equus napsal v roce 1973. Po úspěšných uvedeních v Národním divadle v Londýně a na newyorské Brodwayi, vznikla v roce 1977 filmová adaptace s Richardem Burtonem a Peterem Firthem v hlavních rolích.
„Všechny postavy a události ve hře Equus jsem si vymyslel – až na zločin samotný; a dokonce i ten jsem upravil tak, aby to bylo v divadelních rozměrech přijatelné. Nyní jsem vděčný za to, že se ke mně detaily skutečného příběhu nikdy nedostaly, jelikož jsem se ve svém bádání začal čím dál víc ubírat jiným směrem.“

Hrají:
Martin Dysart, psychiatr – Pavel Kikinčuk
Alan Strang – Ondřej Rychlý
Frank Strang, jeho otec – Jan Sklenář
Dora Strangová, jeho matka – Lada Jelínková
Hesther Salomonová, soudkyně – Lenka Skopalová
Jill Masonová – Anna Kameníková

Překlad: Pavel Dominik
Režie: Martin Čičvák
Dramaturgie: Markéta Kočí Machačíková
Scéna: Hans Hoffer
Kostýmy: Nina A. Stillmark
Hudba: Ondřej Brousek
 Inspice: Markéta Řezáčová

Premiéra 24. září 2020

Termíny