Hrdinové kapitalistické práce - divadlo Komedie

INSCENACE, KTERÁ DIVÁKŮM EMOCIONÁLNĚ I FAKTICKY PŘIBLIŽUJE PODMÍNKY NEJHŮŘE PLACENÉ PRÁCE A UPOZORŇUJE NA NEVIDITELNÉ ČLENY NAŠÍ SPOLEČNOSTI.

Hrdinové kapitalistické práce - divadlo Komedie
  • Adresa:
    Jungmannova 15/1
    Praha 1 110 00

Novinářka Saša Uhlová pracovala pod změněnou identitou na nejhůře placených pracovních místech: v nemocniční prádelně, v závodě na zpracování kuřat, jako pokladní v supermarketu, v továrně na výrobu sladidel i v třídírně odpadu. Měsíce sledovala, jaké mzdy zaměstnanci skutečně dostávají, a na vlastní kůži zažila pracovní podmínky lidí, které společnost přehlíží, přestože jsou pro její fungování nepostradatelní. Tyto zkušenosti popsala v reportážích, které knižně vyšly pod názvem Hrdinové kapitalistické práce a byly také zpracovány v dokumentárním filmu Apoleny Rychlíkové Hranice práce.

Chtěla jsem popsat, jak žijí lidé, které považuji za hrdiny. Lidé, kteří tvrdě fyzicky pracují, ničí si zdraví ve směnných provozech, vidí své ti méně, než by chtěli, dostávají mzdu tak mizernou, že často musí žádat o příspěvek na bydlení, a přesto se ještě nezhroutili, snaží se naopak být veselí, optimističtí a vidět všechno z té lepší stránky. Obdivuju je a přála bych jim, aby v sobě našli ještě jiný druh odvahy. Aby se uměli ozvat, spojit se ke kolektivnímu vyjednávání a vymoci si lepší mzdy i pracovní podmínky. Pokud se ve veřejném prostoru bude více mluvit o tom, že bojovat za svá práva je správné, může jim to pomoci. Je to i na nás,“ říká Saša Uhlová.

Režisér Michal Hába vychází z dokumentárních materiálů Saši Uhlové a zpracovává je do podoby brechtovského politického divadla. Upozorňuje na neviditelné členky a členy naší společnosti a publiku emocionálně i fakticky přibližuje podmínky jejich každodenní práce.

Koprodukce s Volksbühne Berlin v rámci mezinárodního projektu POST-WEST.

PREMIÉRA 14. 9. 2020 v Komedii

OBSAZENÍ
JOHANA SCHMIDTMAJEROVÁ  
VANDA ŠÍPOVÁ  
HALKA TŘEŠŇÁKOVÁ  
IVANA UHLÍŘOVÁ  
JINDŘICH ČÍŽEK  
TVŮRČÍ TÝM
REŽIE MICHAL HÁBA
DIVADELNÍ ADAPTACE VIKTORIE KNOTKOVÁ, MICHAL HÁBA
DRAMATURGIE VIKTORIE KNOTKOVÁ
VÝPRAVA ADRIANA ČERNÁ
HUDBA JINDŘICH ČÍŽEK
ASISTENTKA REŽIE VERONIKA ŠVECOVÁ

Termíny