Upozornění

Přátelé, je to špatné, většina akcí je opět zrušena. Ověřte si raději přímo u pořadatelů jak je to s plánovanými akcemi, některé se budou vysílat v live streamech, jiné jsou posunuty, nebo zcela zrušeny. Bohužel v této situaci nemůžeme ručit za správnost termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Lady Macbeth z Újezdu - Švandovo divadlo

Kriminální drama motivované vášní a touhou po svobodě. Anatomie zločinu, ve kterém největší obětí je samotná vražedkyně.

Lady Macbeth z Újezdu - Švandovo divadlo
  • Adresa:
    Štefánikova 6/57,
    Praha 5, 150 00

Monstrum nebo oběť? Dobový příběh o lásce a zabíjení inspirovaný skutečným kriminálním případem.

Drama z dob, kdy se ještě Štefánikova ulice jmenovala Kinská, kdy ženy byly téměř bezprávným majetkem v rukou svých mužů a kdy právo na lásku a svobodu bylo někdy nutné vykoupit vraždou. Autorská adaptace slavné novely o ženě, která se vzepřela těm, kteří chtěli rozhodovat o jejím osudu. 

Zakážou jí lásku, ona je obdaruje nenávistí.  Vezmou ji svobodu, ona jim dá pocítit vězení. Nárokují si její život, ona jim naordinuje smrt. 

Sňatek ji zajistil společenské postavení, ale zároveň ji připravil o nespoutanost mládí. Kateřina se však své svobody jen tak vzdát nehodlá. Každé omezení, každé rozhodnutí, které je učiněno bez jejího vědomí, je jen další záminkou k revoltě, jíž hodlá vzít osud opět do svých rukou. 

David Jařab inspirován novelou ruského autora Nikolaje Semjonoviče Leskova Lady Macbeth Mcenského újezdu napsal svébytný text zasazený do Prahy druhé poloviny 19. století. Z předlohy si vypůjčuje silný příběh a tragický osud hrdinky, která se z nešťastného manželství pokusí vyprostit zločinem. Vytváří však originální a neuvěřitelně aktuální obraz společnosti, jež se stále dělí na svět žen a mužů. 

Lady Macbeth je nejen příběhem nešťastné lásky a vášně, jež člověka pudí k nejhorším činům, ale také důmyslnou studií toho, jak si společnost dokáže vychovat své vlastní zločince, které od toho být obětí dělí jen velmi tenká hranice. 

OSOBY A OBSAZENÍ
KATEŘINA HILDEBRANTOVÁ: Natálie Řehořová
KAREL HILDEBRANT: Tomáš Petřík
STARÝ HILDEBRANT: Luboš Veselý
JOHANN: Matěj Nechvátal
ANNA: Marie Štípková
KRISTA: Denisa Barešová
ADAM HILDEBRANT: Oskar Hes/Marek Frňka

hra na violu: Mojmír Kačírek starší, Mojmír Kačírek mladší, Johana Antoňová, Zuzana Kořenová
hra na violoncello: Benjamín Lajda, Jan Rezek

INSCENAČNÍ TÝM
REŽIE: David Jařab
DRAMATURGIE: David Košťák
SCÉNA: David Jařab
KOSTÝMY: Sylva Zimula Hanáková
HUDBA: Jakub Kudláč
ASISTENT REŽIE: Olívia Fantúrová
INSPICE: Blanka Popková
PRODUKCE: Tereza Marková

Termíny