6. ročník festivalu designu - Czech Design Week

12.12.2019 – 15.12.2019, 23:59

Czech Design Week se připojí k oslavám 30 let svobody se vstupem zdarma pro studenty a učitele

Czech Design Week oslaví 30 let svobody a u této příležitosti věnuje studentům a učitelům vstup zdarma. V pořadí již 6. ročník festivalu designu proběhne od 12. do 15. prosince 2019 v prostorách Kongresového centra Praha, kde bude k vidění to nejlepší z českého skla, porcelánu, šperků, originálních hraček i papírenských potřeb, interiérového designu ale také parfémů či kožených doplňků. Návštěvníci se mohou těšit také na tematické workshopy a přednášky s odborníky. Do letošního ročníku se zapojí na 150 českých i zahraničních designérů, jejichž díla budou k vidění také v dalších 15 partnerských galeriích a showroomech v Praze. 

Letošní ročník se ponese v duchu oslav 30. výročí Sametové revoluce. „Když jsme řešili, jak oslavit tento třicetiletý milník, volba byla velice jasná a rychlá. Kvalitní vzdělání a také nová generace Čechů a Slováků je to, co tuto zemi ponese vpřed za několik let. Právě na novou generaci se otěže demokracie postupně přenášejí, je proto nezbytně nutné věnovat studentům a učitelům tento svátek,“ vysvětluje rozhodnutí věnovat volný vstup pro učitele a studenty ředitel festivalu Lukáš Pipek

Odkaz Sametové revoluce se promítá i do samotného vizuálu festivalu, jehož autorem je mladý grafický designér a ilustrátor Dominik Řezníček. „Pruhy, které se ve vizuálu různě protínají, mají hned několik významů. Každý si v nich najde něco svého od symbolů národních přes křižovatku kolejí z Národní třídy po vyslaný signál změn v Československu po listopadu 1989,“ popisuje Řezníček. 

Na festivalu se představí nová jména i zavedené značky

Novinkou letošního ročníku je rozdělení přehlídky na dvě části. Expo část představí instalace s jasným konceptem a uměleckým přesahem. Prostor zde dostanou mladí designéři, studia a studenti stejně tak jako významné a již zavedené značky a umělci. Budou zde k vidění například jedinečná křišťálová díla Lukáše Jabůrka, originální skleněné vázy mladé designérky Anny Jožové nebo skleněné instalace Kristýny Venturové. Druhá část Start Up Designers bude hostit nové začínající umělce, studia či jednotlivce, kteří chtějí u veřejnosti ověřit své nápady a myšlenky a nabídnout své produkty na trh.

K oslavám se v rámci festivalu připojí také kavárna Louvre, kde bude vůbec poprvé představena designová instalace od sklářského výtvarníka, designéra a malíře skla Františka Jungvirta, vítěze ceny Ludwiga Mosera 2018. Kromě českých designérů podpoří Czech Design Week i zahraniční autory, například držitele cen Red Dot Award 2019 designérské duo Sapiens Design či britského designéra Mattea Bandyho. Svátek demokracie si spolu s námi připomenou také partnerské design weeky ze sousedních zemí. 

V letošním ročníku budou mít bohaté zastoupení instalace ze skla. „České sklo stále patří ke světové špičce a CZDW dlouhodobě podporuje začínající české skláře. Naši designéři v posledních letech slaví úspěchy na světových přehlídkách a jsou také hojně zastoupeni v zahraničních muzeích, galeriích i interiérech. Sběratelé a architekti z celého světa si jezdí pro kvalitní české sklo,“ říká Lukáš Pipek. K vidění budou v Kongresovém centru kromě již zmíněných také skleněná umělecká díla Dominiky Petrtýlové, Daniely Chodilové nebo Mariety Tedenacové.  

O přehlídce Czech Design Week

Festival Czech Design Week již šestým rokem podporuje kreativní tvorbu tuzemských i zahraničních designérů. Projekt usiluje o vytvoření platformy, která umožní propojení laické veřejnosti a odborníků v oboru design a umění. CZDW ukazuje, že design není jen drahé zboží do bytu. Více informací o festivalu a také seznam všech vystavovatelů pro ročník 2019 naleznete na webové stránce www.czechdesignweek.com.