Boskovice 2018 – Fernando Saunders, Prago Union nebo Limbo: významná místa opět propojí festival pro židovskou čtvrť

5.7.2018 – 8.7.2018, 23:59

Multižánrový festival Boskovice láká nejen na pestrý program, ale i na jedinečné kulisy historického města, které na čtyři červencové dny propojí kulturním děním. Na hlavní scéně v areálu letního kina vystoupí hiphopeři z Prago Union, živelní Terne Čhave, nebo americký baskytarista Fernando Saunders, který po dvacet let vystupoval po boku Lou Reeda.
26. ročník festivalu proběhne od 5. do 8. července 2018.

Jedním z hlavních lákadel letošního ročníku festivalu Boskovice je americký zpěvák a baskytarista Fernando Saunders, který přijede se svou bluesrockovou formací. Za svou bohatou hudební minulost sidemana hrál po boku osobností, jako jsou: Lou Reed (20 let a 11 alb), Eric Clapton, Luciano Pavarotti, Jeff Beck, Jimmy Page nebo Marianne Faithfull. Peckou z jiného žánru je hiphopová parta Prago Union v čele s rapperem Kato, který v devadesátých letech pobláznil davy jako Deph s formací Chaozz, a teď opakuje to samé s další generací. Přitom jejich muzika má tak daleko k „populární“, jak to jen jde, nehrají je rádia, nemají hit a pozor: nemají ani pořádný skandál. Jsou dřevní, jsou „zemitý“, páchnou člověčinou a fanoušky mají skalní. Festival Boskovice má za dobu své existence trvající celé čtvrtstoletí taky skalní fanoušky - například ty, kteří jezdí do Boskovic kvůli jazzové scéně v Zámeckém skleníku. Jedním z prvních potvrzených jmen tu je jazzový kvartet Limbo. Cesta od volné improvizace ke zkomponovanému a předem připravenému materiálu, trvala kapele pět let, ale přinesla zcela nové pohledy na hudbu. Dnešní podoba jazzového kvarteta je vyzrálá, akustická a vychází z loňského alba Details.

Festival v kulisách hradu, v synagoze, Panském dvoře i antikvariátu

Kromě hlavní scény, která využívá renovovaného amfiteátru letního kina, zavedou organizátoři návštěvníky na mnoho dalších zajímavých míst v okolí bývalé židovské čtvrti v Boskovicích – unikátní urbanistické památky, na kterou chtějí pomocí festivalu upozornit. Odpolední scéna pod patronací kulturního magazínu UNI v Panském dvoře přivítá mimo jiné po mateřské pauze opět koncertující Beatu Bocek, poprvé zde zahraje valašská patriotka Lucie Redlová, představí se tu také nové duo známé houslistky a kytaristy opavské kapely Ladě Šuranská & Uvira, slovenští Bad Karma Boy nebo šumperští psychedelici Acute Dose. Oproti předchozím ročníkům letos UNI scéna poprvé odstartuje svůj program už ve čtvrtek odpolední oslavou třiceti let kapely Dřevěné pytlí v jutových uhlích, na které zahrají také United Cans Unlimited, nebo OTK.

Během soboty můžete navštívit nádherné kulisy boskovického hradu, kde se konají divadelní představení, Palouk před hradem bude opět patřit stanu kavárny/klubu/baru Potrvá s denním prostorem k odpočinku či tvoření, který k večeru ožije zajímavými projekty k protančení do východu slunce, například s KillieKrankie, Kaplan Bros. či projektem Matka. Na dalších scénách můžete vidět herečku Chantal Poullain zpívající šansony za doprovodu elitních jazzmanů, v synagoze zahraje trio volně improvizující na pomezí jazzu a vážné hudby Romanovská-Tichý-Hrubý, nebo Dáša Ubrová, která společně s o generaci starším moravským jazzovým duem Kašuba-Kořínek nabídne program složený z jazzových skladeb židovských autorů. Židovskou čtvrť si můžete projít v rámci komentované prohlídky, antikvariát nabídne autorská čtení a v kině Panorama poběží po čtyři dny filmové projekce. Páteřním tématem filmové části festivalu bude letos cyklus projekcí ke stému výročí vzniku Československa anebo filmový profil Dušana Hanáka.

Festival Boskovice – festival pro židovskou čtvrť, 5.–8. července 2018

Fernando Saunders (USA), Prago Union, Circus Brothers, Terne Čhave, Chantal Poullain a Štěpán Markovič Trio, Nylon Jail, Acute Dose, Kieslowski, Lucie Redlová, Beata Bocek, Mirek Kemel, Johuš Matuš, Šuranská & Uvira, Sýček, Bavor a Javor, Sun & Dead, Bad Karma Boy (SK), Limbo (CZ/SK/UA), Band of Heysek, Jamie Marshall and Amplified Acoustic Band, Romanovská/Tichý/Hrubý Trio, Kašuba/Kořínek/Ubrová, United Cans Unlimited, Dřevěné pytlí v jutových uhlích, OTK a další.

Vstupenky v prodeji na Goout.cz. Více info na www.boskovice-festival.cz.