Upozornění

V souvislosti s nepřehlednou situací ohledně pořádání akcí si raději přímo u pořadatelů ověřujte zda se akce koná. Bohužel nemůžeme ručit za správnost všech termínů a dostupnosti akcí uvedených na kdykde.cz. Díky za pochopení.

Škola žen - Divadlo na Vinohradech

Čtvrtek, 01.10.2020 19:00 | další termíny

Arnolf se vždy vyhýbal manželství ze strachu před tím, že by mu jeho nastávající mohla nasadit parohy. Nyní se rozhodl oženit se svou schovankou, kterou vychoval k obrazu svému – nevědomou a tvárnou jako vosk.

Škola žen - Divadlo na Vinohradech
  • Adresa:
    Náměstí Míru 1450/7
    Praha 2 120 00

Arnolf se vždy vyhýbal manželství ze strachu před tím, že by mu jeho nastávající mohla nasadit parohy. Nyní se rozhodl oženit se svou schovankou, kterou vychoval k obrazu svému – nevědomou a tvárnou jako vosk. Co se ale stane, když prostá a do té doby před světem chráněná Anežka potká stejně starého Horáce? Povede se Arnolfovi uchránit její (tedy svou) čest? Nebo zvítězí přirozenost? Divadlo na Vinohradech uvádí klasickou komedii, kterou autor mohl stejně dobře pojmenovat „Žárlivec“.

Největší klasik francouzského komediálního jeviště Molière (1622 – 1673) patří ke kmenovým autorům uváděným Divadlem na Vinohradech. V roce svých 110. narozenin se bez něj náš repertoár nemůže obejít. Slavný dvorní divadelník Krále Slunce Ludvíka XIV. toužil po uznání jako autor velkých veršovaných tragédií, proslul však jako komediograf a komik. Školu žen, kterou uvedeme v překladu vinohradského herce, spisovatele Jiřího Žáka, napsal sám pro sebe, aby jako Arnolf smíchem čelil trpkosti svého manželství. Oženil se jako zralý muž s dcerou své předchozí životní a herecké partnerky a příběh zaslepeného, žárlivého a podváděného manžela o mnoho mladší ženy sám prožíval. A protože byl v dobových kuloárech zesměšňován nejen jako paroháč, ale také jako autor hrubých, rozumějme prózou psaných komedií, napsal Školu žen v bravurním rýmovaném alexandrinu.

Molière věděl, že smích osvobozuje a léčí jen tehdy, dotkne-li se až na dřeň utajované bolesti duše. Ve všech jeho komediích najdeme kus jeho vlastního života a oceníme autorovu schopnost představit publiku jako zdroj zábavy vlastní slabosti. Ozdravný smích molièrovského jeviště proto zní dodnes světovými jevišti s neutuchající silou.

Premiéra 21. 4. 2017

Délka představení: 135 minut

Tvůrci
Překlad:Jiří Žák
Režie a úprava: Juraj Deák
Scéna:Jan Dušek
Kostýmy:Jana Hauskrechtová
Dramaturgie:Barbora Hančilová
Hudba:Ondřej Brousek
Pohybová spolupráce:Martin Pacek
Šerm:Petr Nůsek
Hlasová spolupráce:Regina Szymiková

Obsazení
Arnolf, pán z Pařezova   Tomáš Pavelka
Chrysald   Jan Šťastný
Anežka, mladá dívka vychovávaná Arnolfem, Tereza Terberová
Horác, Anežčin ctitel   Dominick Benedikt
Alan, venkovan, Arnolfův sluha   Marek Holý
Žoržeta, venkovanka, Arnolfova služebná   Simona Postlerová
Oront, Horácův otec a Arnolfův dobrý přítel   Jiří Plachý
Enrik, Chrysaldův švagr   Václav Svoboda / Jiří Žák
Notář   Marek Adamczyk / Vojtěch Bartoš
Arnolfovy vize, Enrikův Americký doprovod   studenti DAMU / Mimický sbor Divadla na Vinohradech

 

Termíny