Státní zámek Ratibořice a Babičino údolí

6. srpen 2013, 15:03
Státní zámek Ratibořice a Babičino údolí

Zámek Ratibořice a malebné údolí, dnes známé jako Babiččino, proslavila kniha spisovatelky Boženy Němcové. I dnes je možné navštívit místa popsaná v knize Babička a navštívit zámek Ratibořice, Mlýn, Staré Bělidlo, Mandl či Viktorčin splav.

Areál Státního zámku v RATIBOŘICÍCH je prohlášen za Národní kulturní památku Babiččino údolí ve vazbě na literární dílo Boženy Němcové. Rozsáhlý přírodně krajinářský park s přirozenými součástmi v podobě nivních luk podél toku řeky Úpy, rustikálních staveb hospodářského dvora, vodního mlýna a mandlu, ale i Panského hostince a Starého bělidla, tvoří rámec knížecího letního sídla již od 18. století.  Areál representuje dochované kultivované prostředí, obývané společně šlechtickými majiteli a prostým venkovským lidem v duchu osvícenství a romantismu 19. století. Zámek, nenápadné venkovské sídlo vévodkyně Zaháňské, posloužil v době napoleonských válek jako místo k setkání politiků a státníků, jehož výsledkem bylo uspořádání Evropy na několik desetiletí.  Za pozornost stojí technické památky nejen typu mlýna a mandlu, ale i fragmentárně dochovaný přeronový závlahový systém, umožňující v minulosti intenzivní luční hospodaření.

Prohlídkové okruhy

I. DOBA VÉVODKYNĚ ZAHÁŇSKÉ - V prvním poschodí se nacházejí salóny z období klasicismu, empíru a biedermeieru. Společenské a soukromé prostory svým vybavením připomínají dobu největší slávy Ratibořic, kdy zde sídlila Kateřina Vilemína vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská a hostila zde významné osobnosti z řad politiků a umělců. Jsou zde zastoupeny kvalitní malířské práce od 16. do 19. století a uplatňuje se kolekce evropského porcelánu a skla. Asi - 30 min.

II. ZÁMEK RATIBOŘICE - Prohlídka celého zámku, ve které je zahrnut okruh "Doba vévodkyně Zaháňské" a interiéry v přízemí z doby posledních soukromých majitelů na přelomu 19. a 20. století. Místnosti jsou zařízeny nábytkem z 19. století, který doplňují podobizny příslušníků a příbuzných knížecí rodiny Schaumburg - Lippe a dánské královské rodiny, kolekce dánského porcelánu, anglické kameniny, grafických listů a soubor osobních předmětů příslušníků rodiny. Asi - 50 min.

III. MLÝN - Rudrův mlýn je jedním z dějišť románu Babička. Mlýn byl do dnešní podoby přestavěn v 18. století. Uvnitř je možno zhlédnout historické technické vybavení a obydlí mlynáře a jeho rodiny.

IV. MANDL - Za vodním náhonem v sousedství Rudrova mlýna se nachází technická památka - historický vodní mandl z první poloviny 19. století.

V. BABIČČINO ÚDOLÍ S PRŮVODCEM - Zahrnuje prohlídku zámku, zámeckého parku, Rudrova mlýna, vodního mandlu a Starého bělidla, včetně výkladu o zajímavostech na trase prohlídky. (Pro předem objenané skupiny) Asi – 180 min.

VI. STARÉ BĚLIDLO - Hlavním dějištěm knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové je Staré bělidlo. Babiččina světnička je zařízena lidovým nábytkem a předměty denní potřeby podle spisovatelčina vyprávění.

Informace pro hendikepované naleznete zde.

Více informací o prohlídkových okruzích naleznete zde

Vstupné

Tip pro rodiny s dětmi

Babiččino údolí je vhodné pro rodinné výlety, a to nejen k dlouhým procházkám s možností občerstvení např. u mlýna nebo svlažení v řece Úpě pod Viktorčiným splavem. V rámci takové procházky je možné se ještě poučit a dozvědět příslušné informace nejen při prohlídkách objektů národní kulturní památky, ale také z tabulí (tzv. „zastávek“) naučné stezky Babiččino údolí. Ta se zabývá mimo jiné také hodnotami národní přírodní památky a poukazuje na významné zástupce fauny i flory.  

Natáčené filmy (výběr)

Babička

Dopravní spojení

AUTOMOBIL:  Silnice I/33 Hradec Králové - Náchod, v obci Česká Skalice (u čerpací stanice Benzina) odbočit směrem na Červený Kostelec, v obci Zlíč odbočit směr Babiččino údolí. Přibližné vzdálenosti: Česká Skalice 3 km, Náchod 12 km,  Hradec Králové  35 km,  Praha  130 km. Parkoviště do 100 m od zámku, placené.
VLAK: Železniční stanice Česká Skalice (trať 032 Jaroměř - Trutnov) –  3 km od zámku (spojení v hodinovém intervalu oběma směry,  6x denně přímý rychlík  Praha - Hradec Králové - Česká Skalice - Trutnov a zpět)
AUTOBUS: Autobusová zastávka Česká Skalice, Zlíč, odbočka Ratibořice –  1 km od zámku (spojení směr Česká Skalice, Náchod, Červený Kostelec).
Občerstvení:
Rychlé občerstvení v kioscích a stáncích prodejců v areálu, např. Posezení na mlejně, kiosek U zámku, u Panského hostince, ve Zlíči potom restaurace  a další možnosti občerstvení.

Občerstvení

V pokladně zámku a v pokladně mlýna prodej suvenýrů.

Svatby

Ve spolupráci s Městským úřadem v České Skalici  možnost uzavření sňatku v exkluzivním prostředí ratibořického zámku.
Ceník: Základní sazba za obřad v zámku do 30 osob -  4.200,- Kč
Obřad v zámku za účasti od 31 do 50 osob -  4.900,- Kč
Obřad v zámku od 51 do 70 osob -  5.600,- Kč
Obřad v parku - 5.600,- Kč
Fotografování novomanželů v interiérech zámku - 500,- Kč
Prohlídka zámku pro svatebčany - 60,- Kč./os.
 
Termín konání svatebního obřadu na zámku je nutno nejprve sjednat na matrice Městského úřadu v České Skalici, tel. 491 490 032, 491 490 036, e-mail: matrika@ceskaskalice.cz
Více informací naleznete zde.

Návštěvní doba

Fotografování a filmování je povoleno bez stativu a blesku, výhradně k soukromým účelům a pouze ve vybraných prostorách.

Březen: zámek uzavřen (po- pá lze sjednat prohlídku pro skupinu min. 10 osob)
Duben: 10:00 - 15:00 (so, ne, sv - prohlídky se konají v každou celou hodinu, út-pá - pouze po předchozím objednání min. 5 osob)
Květen, Červen: 10:00 - 16:00 (út – ne)
Červenec, Srpen: 09:00 - 17:00 (po*- ne)
Září: 10:00 - 15:00 (so, ne, sv, út-pá - prohlídky se konají v každou celou hodinu)
Říjen: 10:00 - 15:00 (so, ne, sv - prohlídky se konají v každou celou hodinu, út-pá - pouze po předchozím objednání min. 5 osob)
*v pondělí otevřeno od 10:00 do 16:00 - prohlídky v každou celou hodinu
V měsících leden, únor, listopad a prosinec (mimo adventních akcí) je zámek uzavřen.

Kompletní otevírací doba dalších objektů (Mlýn a Staré bělidlo, Mandl) ZDE  

 V měsících leden, únor, březen, listopad a prosinec (mimo adventních akcí) je objekt uzavřen.

Pro všechny objekty platí
- zavíracím dnem je pondělí (není-li uvedeno jinak)
- polední přestávka od 12:00 do 12:30
- poslední prohlídka začíná v čase označeném jako konec otevírací doby
- mimo provozní (otevírací) dobu jsou prohlídky možné pouze po předchozí domluvě se správou zámku a za příplatek 100% ke vstupnému, obdobně mimo sezonu za příplatek 200% ke vstupnému

Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově

Státní zámek Ratibořice

adresa: Státní zámek Ratibořice, 552 03 Česká Skalice

telefon: +420 491 452 123
e-mail: ratiborice@npu.cz
majitel: ČR
správce: NPÚ, ÚPS na Sychrově
www.zamek-ratiborice.cz

Akce na zámku Ratibořice a v Babiččině údolí

5.7.2017, 20:00 – 21:00
Představení divadelní pohádky v prostředí Rudrova mlýna je určeno především pro malé diváky a předcházet mu bude krátká férie na... více
26.8.2017, 20:00 – 23:00
Přijďte navštívit romantický Rudrův mlýn v Babiččině údolí, poprvé mimořádně ve večerních hodinách! více