Do Harrachova na sjezdovky, na běžky i za zábavou

25. únor 2014, 10:19
Do Harrachova na sjezdovky, na běžky i za zábavou

Městečko, ležící na samém západě krkonošského pohoří je dlouhá léta považováno za tradiční meku zimních sportů. Sjezdovky i klasický areál ležící v těsné blízkosti unikátního mamutího skokanského můstku se právem řadí mezi nejoblíbenější lyžařská střediska v České republice.

Většina z celkového počtu 7,3km sjezdovek je protkána zasněžovacími rozvody a když počasí přeje, je možné je kvalitně a rychle pokrýt technickým sněhem.

Lyžaři a snowboardisté si mohou vybrat ze 4 sjezdovek, na které je dopraví 2 lanové dráhy a 2 vleky, s přepravní kapacitou 4600 osob za hodinu. 55% sjezdovek v areálu je  označeno jako červené a 33% jako modré, tím je středisko atraktivní pro začínající a středně pokročilé lyžaře. Po dvou letech je letos otevřená i černá sjezdovka, která je určena náročnějším a zdatnějším lyžařům a kryje ji vrstva vytvořená pouze z přírodního sněhu.

Harrachov je oblíbený i mezi příznivci klasického lyžování. Běžkařům je k dispozici v  okolí městečka až 104 kilometrů upravovaných tras. Mnoho běžkařů startuje na výlety lanovou dráhou, která je vyveze na Čertovu horu, z níž se pak mohou vydat na kratší či delší výlet podle vlastní volby. Značené cesty vedou až na hřebeny hor, které skýtají překrásné výhledy na krkonošskou krajinu. Z velkého množství tras si vyberou všichni. Kratší cesty vedou do Harrachova přes Studenov a Ručičky , náročnější  a delší variantou je výlet po Kladové cestě na Krakonošovu snídani a podél Mumlavy k Mumlavským vodopádům. Na celodenní výlet se dá vyrazit na hřebeny Krkonoš přes Ručičky a Dvoračky, na další  oblíbená místa jako jsou Harrachovy kameny, Mohyla Hanče a Vrbaty, Pramen Labe, Krakonošova snídaně a mnoho dalších. A když přijde nepříznivé počasí nebo únava, je možné si odpočinou nebo se jen občerstvit hned několika oblíbených horských chatách.

Harrachov je považován za rodinné středisko, nejen svoji dostupností a možnostmi vyžití a zábavy i pro menší děti, ale celkově klidnějším charakterem střediska. Až skoro lázeňskou atmosférou  láká za odpočinkem nejen rodiny s dětmi, míří sem relaxovat i mnoho starších párů.

Svoji polohou v pohraničí a na hlavním silničním tahu směrem do Polska je středisko velmi dobře dostupné autem a kromě českých turistů je cílem i mnoha zahraničních návštěvníků. Ke spodním stanicím lanových drah v centru města  se dá dojít z hotelů a penzionů pěšky. Ze vzdálenějších ubytovacích zařízení lze dojet harrachovským skibusem, který je pro držitele Harrachov card zdarma. Kartu získávají automaticky návštěvníci, kteří se ubytují v některém členském zařízení Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, případně si mohou kartu zakoupit online nebo přímo v Harrachově.

Lyžařům, kteří do Harrachova míří ze vzdálenějších měst slouží skibus, který jezdí až ke sjezdovce z Černého mostu v Praze přes Mladou Boleslav a nebo z Česká Lípy přes Mimoň, Jablonné, Liberec a Jablonec.
Ceny skipasů v Harrachově se oproti loňskému roku nezměnily, letos však některé skipasy obsahují i příjemný benefit a to jízdenku na bobovou dráhu. Rodinné balíčky může využít už i jeden rodič s jedním dítětem.

Pokud plánujete jarní lyžování s jistotou sněhu, pak je Harrachov jistě dobrou volbou. Letošní zima je z hlediska množství sněhu velmi příznivá a harrachovský areál  je díky poloze  Červené sjezdovky II. na severní straně kopce, střediskem, kde se lyžuje nejdéle a i jarní lyžování je tu velmi příjemné. V letošní sezóně se podařilo hned již v listopadu kvalitně zasněžit sjezdovky vrstvou technického sněhu, která posloužila jako slušný základ pro další vrstvu přírodního sněhu, která připadla v prosinci a lednu. Vznikla tak víc než komfortní vrstva smíšeného sněhu okolo 100 cm, kterou provozovatelé pečlivě udržují. Spojení technického a přírodního sněhu je příjemné i pro sportování méně zdatných návštěvníků.

Pomalu tající sníh v kombinaci s rychle padajícími cenami skipasů (na jaře se každý týden snižují o 7%) je pro návštěvníky atraktivním lákadlem. V teplejších březnových a dubnových dnech totiž mohou lyžování či snowboarding zkombinovat třeba s jízdou na kole, či pěší turistikou.

Těšíme se na vaši návštěvu v Harrachově!

Sportovní areál Harrachov

adresa: Harrachov 225, Harrachov, 51246
tel: +420 481 529 353
email: areal@harrachov.cz

www.skiareal.com

Akce v Harrachově a okolí