Harrachov – středisko zimní zábavy pro každého. Pro rodiny s dětmi i partu kamarádů

25. únor 2014, 10:19
Harrachov – středisko zimní zábavy pro každého. Pro rodiny s dětmi i partu kamarádů

Tradiční středisko zimních sportů se rozkládá v západní části Krkonoš a proslavilo se, mimo jiné, i jedinečným areálem skokanských můstků, kterým vévodí proslulý Mamuťák. Nad městečkem Harrachov se tyčí Čertova hora, protkaná sjezdovkami a v údolí i na svazích okolních kopců se táhnou stovky kilometrů běžeckých tratí. Středisko je tak vyhledávaným cílem pro zimní dovolenou pro všechny druhy sportů a patří mezi nejoblíbenější lyžařská střediska v České republice.

Čtveřice sjezdovek, z nichž jedna vede přímo do centra městečka a zbývající tři míří po jižní straně hory do Rýžoviště, poskytuje pohodlný terén pro lyžaře a snowboardisty všech výkonnostních kategorií. Každý si vybere trasu odpovídající jeho schopnostem. Z více než sedmi kilometrů sjezdových tratí je 55% sjezdovek v areálu je označeno jako červené a 33% jako modré, tím je středisko atraktivní pro začínající a středně pokročilé lyžaře. Když počasí přeje, doslova rájem lyžařů se stává strmá černá sjezdovka, která je určena náročnějším a zdatnějším lyžařům. Sjezdovky jsou pokryté zasněžovacími rozvody, to při vhodných klimatických podmínkách umožňuje je kvalitně a rychle pokrýt technickým sněhem.

Na vrchol Čertovy hory dopraví příznivce zimních sportů 2 čtyřsedačkové a 2 vleky, s přepravní kapacitou téměř 5 tisíc osob za hodinu. A jako jedno z mála středisek začíná harrachovský ski areál provoz už v 8 hodin ráno. Samozřejmostí je také večerní lyžování na červené sjezdovce směrem do centra, kterou obsluhuje lyžařský vlek Doplík.

Do Harrachova rádi míří i běžkaři, těm je k dispozici v okolí městečka až 104 kilometrů upravovaných tras. Mnoho z nich startuje na výlety lanovou dráhou, která je vyveze na Čertovu horu. Tím jim stoupání na hřebeny významně zkrátí a usnadní a pak se plní sil mohou vydat na kratší či delší výlet podle vlastního výběru. Po značených cestách se dá dostat až na hřebeny hor, které skýtají překrásné výhledy na krkonošskou krajinu. Nepřeberné množství kombinací tras dává možnost výběrů pro každého. Zatímco kratší cesty vedou zpět do Harrachova přes Studenov a Ručičky, náročnější a delší variantou je výlet po Kladové cestě na Krakonošovu snídani a podél Mumlavy k Mumlavským vodopádům. Na celodenní výlet vede cesta na hřebeny Krkonoš přes Ručičky a Dvoračky, a na další vyhledávaná místa jako jsou Harrachovy kameny, Mohyla Hanče a Vrbaty, Pramen Labe, Krakonošova snídaně i mnoho dalších. Ve chvíli, kdy se nečekaně zhorší počasí, nebo výletníky zastihne únava, je možné si vybrat místo pro odpočinek nebo se jen občerstvit hned v několika z oblíbených horských chat.

Městečko se svoji poklidnou atmosférou řadí mezi rodinná střediska. Příjemné je také svojí dostupností a možnostmi vyžití a zábavy mimo sjezdovky a běžecké tratě a spoustou možností radovánek i pro menší děti. Svoji tradicí láká za odpočinkem nejen rodiny s dětmi, míří sem relaxovat i mnoho párů a seniorů.

Harrachov leží v samotném pohraničí, na hlavním silničním tahu do Polska a do střediska se tak velmi snadno dá dojet autem a kromě českých sem míří i mnoho zahraničních návštěvníků. Spodní stanice lanových drah v centru města  jsou dostupné z hotelů a penzionů pěšky. Ze vzdálenějších ubytovacích zařízení se pak dá dojet harrachovským skibusem, který je pro držitele Harrachov card zdarma. Kartu získávají automaticky návštěvníci, kteří se ubytují v některém členském zařízení Sdružení pro rozvoj cestovního ruchu, případně si mohou kartu zakoupit online nebo přímo v Harrachově.

Lyžaři ze vzdálenějších měst mohou využít některý ze skibusů, které jezdí až ke sjezdovce z Černého mostu v Praze přes Mladou Boleslav a nebo z Česká Lípy přes Mimoň, Jablonné, Liberec a Jablonec. 

Ceny skipasů v Harrachově se oproti loňskému roku nezměnily, letos však některé skipasy obsahují i příjemný benefit a to jízdenku na bobovou dráhu.

Rodinné balíčky může využít už i jeden rodič s jedním dítětem.

Harrachov je výborná volba i pro jarní lyžování, pokud chcete mít jistotu sněhu. Hlavní a nejdelší červená sjezdovka leží na severní straně kopce a pravidelně bývá poslední zavíranou trasou v Čechách, kde sníh taje pomalu i během teplých jarních dnů a jarní lyžování je tu velmi příjemné. V kombinaci s rychle se snižujícími cenami skipasů (na jaře se každý týden snižují o 6%) je středisko i na konci zimy pro návštěvníky atraktivním lákadlem. V teplejších březnových a dubnových dnech totiž mohou lyžování či snowboarding zkombinovat třeba s jízdou na kole, či pěší turistikou.

Těšíme se na setkání s Vámi v Harrachově

Sportovní areál Harrachov

adresa: Harrachov 225, Harrachov, 51246
tel: +420 481 529 353
email: areal@harrachov.cz

www.skiareal.com

Akce v Harrachově a okolí