Rokycany

14. listopad 2013, 13:46
Rokycany

Rokycany leží na soutoku Padrťského a Holoubkovského potoka v podhůří Brd, obklopené je krásnými kopci Čilinou, Kotlem a pověstmi opředeným Žďárem. Chráněná vrcholová část kopce je přírodní rezervací s pozůstatky valů keltského hradiště.Rokycany patří ke starobylým českým městům, které se v historických pramenech připomínají již r. 1110 v Kosmově Kronice české.

Město a jeho zajímavá místa

Plavecký bazén – V roce 2002 byla dokončena stavba plaveckého bazénu, který spolu s vedle umístěným koupalištěm tvoří ucelený komplex odpočinku a relaxace. V areálu bazénu je kromě tří 25 metrových plaveckých drah, dětského bazénu se skluzavkou, tobogánu, vířivek a chrličů vody možno využít též služeb páry, sauny, masáží a lymfodrenáží. K občerstvení slouží bar, který je umístěný v horním patře bazénu.

Sportovní areál – V roce 2001 byl otevřen sportovní areál s umělým povrchem, kde je k dispozici atletický ovál, travnaté hřiště s umělým trávníkem, dvě víceúčelová hřiště na basketbal a odbíjenou, tenisový kurt, hřiště na streetball s cvičnou tenisovou stěnou, technický sektor pro vrh koulí, doskočiště pro skok daleký a trojskok. Tento areál je možno využívat i ke komerčním účelům.

Zimní stadion – Zimní stadion je umístěn v jihovýchodní části města. Je součástí širšího komplexu určeného pro sportovní a rekreační vyžití občanů, včetně ubytovací kapacity v hotelu, sportovní haly, hřiště, obslužných zařízení a parkoviště. Zimní stadion prošel v roce 2005 nákladnou rekonstrukcí a v současné době v něm rokycanští hokejisté hrají druhou ligu.

Hvězdárna – Podoba dnešní hvězdárny vznikla již v roce 1961, ale její historie sahá až do let 1947. Hvězdárna je jediná svého typu v celém regionu. Provádí pozorování minim proměnných zákrytových dvojhvězd, sluneční fotosféry, pozorování meteorů a zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Dále pořádá kursy broušení astronomických zrcadel a stavby dalekohledů.

Muzeum Dr. B. Horáka – Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno již v roce 1905. Specializuje se na paleontologii a železářství. Evropsky významná sbírka zkamenělin z období starších prvohor obsahuje více než 102 000 fosílií. Historie železářství a umělecké litiny je presentována ve stále muzejní expozici a zejména v dochovaném vodním hamru ze 16. stol. v obci Dobřív. Životu a dílu významného českého herce Jindřicha Mošny je věnována expozice v Dobřívě. Muzeum pořádá krátkodobé výstavy výtvarného a užitého umění a výstavy z muzejních sbírek.

Hotel Bílý lev– Hotel se nachází v centru města Rokycany. Nabízí 26 pokojů s kompletním sociálním zařízením, koupelnou, televizí a rádiem. Součástí hotelu je i příjemně zařízená restaurace.

Město a jeho památky

Kostel Panny Marie Sněžné
Kostel Nejsvětější Trojice

Kaple Navštívení Panny Marie na Vršíčku
Rokycanská radnice
Městské opevnění

Mariánský sloup

Dumetovský dům

Rokycanův dům osvěty a barokní kašna na náměstí

Děkanství
Muzeum Dr. B. Horáka

Secesní vila v Jiráskově ulici č.p. 286
Pomník Madlonova pluku

Kamenný kříž v Borku
Hostinec Na Železné
Budova bývalého reálného gymnázia

Rotunda na Kalvárii

Luxusní Hirschova vila

Rokycany

adresa: Masarykovo náměstí 1, 337 01, Rokycany
telefon: 371 706 111
email: posta@rokycany.cz

www.rokycany.cz

Akce v Rokycanech a okolí