Navštivte státní zámek Hrádek u Nechanic

2. duben 2013, 16:59
Navštivte státní zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie.

Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem (1805-1869) ve stylu tudorské gotiky. Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park (18 ha) a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (200 ha). V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě tzv. Benešových dekretů. Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení (reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty, zámecká kaple).

Prohlídkové okruhy

I. LESK A SLÁVA HARACHŮ - Prohlídka reprezentačních sálů - přízemí zámku. Vstupní hala, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, Jídelna, Herna, Knihovna, Dubové schodiště, Kancelář správce, Sakristie, Kaple sv. Anny, Hala před kaplí. Asi – 45 min.

II. OSOBNÍ ŽIVOT ŠLECHTY - Prohlídka soukromých pokojů  - I. patro zámku. Vstupní hala, Rytířský sál, Dubové schodiště, Apartmá hraběte (Předsíň, Salon, Pracovna, Koupelna, Ložnice), Apartmá hraběnky (Pracovna, Salon, Ložnice, Toaletní pokoj, Koupelna), Dětský pokoj, Pokoje komorné, Obrazárna - Letní jídelna, Lovecký salon, Pokoje pro hosty (I. Toaletní pokoj, Zelený kabinet, Zlatý kabinet, II. Toaletní pokoj, Zelená ložnice, Šedý kabinet, Rodinné pokoje (Dámský kabinet, Rodinný salon, Pánský kabinet), Orientální salon, Západní schodiště, Kancelář správce. Asi - 60 min.

III. HODINOVÁ VĚŽ - Prohlídka Hodinové věže. V případě příznivého počasí i s vyhlídkou z ochozu věže. Asi – 30 min.

IV. ZÁMECKÉ SKLEPY - Prohlídka zámeckých sklepů s ukázkou technických vymožeností. Během prohlídky si můžete prohlédnout původní kotle z 19. století nebo elektrické rozvody z roku 1914. Asi – 30 min.

V. PROHLÍDKA S HRABĚNKOU

CELÝM ZÁMKEM - Prohlídka reprezentačních sálů a soukromých pokojů v I. Patře. Vstupní hala, Rytířský sál, Zlatý sál, Mühlgrubský salon, Jídelna, Herna, Knihovna, Dubové schodiště, Apartmá hraběte (Předsíň, Salon, Pracovna, Koupelna, Ložnice), Apartmá hraběnky (Pracovna, Salon, Ložnice, Toaletní pokoj, Koupelna), Dětský pokoj, Pokoje komorné, Obrazárna - Letní jídelna, Lovecký salon, Pokoje pro hosty (I. Toaletní pokoj, Zelený kabinet, Zlatý kabinet, II. Toaletní pokoj, Zelená ložnice, Šedý kabinet), Rodinné pokoje (Dámský kabinet, Rodinný salon, Pánský kabinet), Orientální salon, Západní schodiště, Kancelář správce, Sakristie, Kaple sv. Anny, Hala před kaplí. Asi – 100 min.

Informace pro hendikepované naleznete zde.

Více informací o prohlídkových okruzích naleznete zde.

Možnost focení, natáčení v objektu

Možné, bez použití stativu a blesku.  Focení a filmování je v ceně vstupenky do zámku.

Natáčené filmy (výběr)

Princ a Večernice, Anička s lískovými oříšky, Elixír a Halíbela, Fišpánská jablíčka, Atentát, Hotel pro cizince, Kulhavý ďábel, Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Mandragora, Panství, Tmavomodrý svět, Andělská tvář, Kronika mladého Indiana Jonese a další.

Dopravní spojení

Vlak: Nejbližší vlakové zastávky jsou Lhota pod Libčany na trati Praha - Hradec Králové (8 km) a Dlouhé Dvory na trati Hradec Králové - Jičín (7 km).
Autobus: Z Hradce Králové (terminál HD) linkou směr Myštěves (zastávka Hrádek, zámek).
Další možností dopravy autobusem je hlavní autobusovou linkou Hradec Králové - Nový Bydžov do Nechanic a dále pak na zámek pěšky 3 km po turistické trase KČT.

Svatby

CENY  za pronájem:
Rytířský sál   6.000 Kč  
Zlatý sál 12.000 Kč
venkovní obřad 6.000 Kč
Kaple sv. Anny 6.000 Kč
(ceny jsou uvedené včetně DPH)

Správní poplatek (Měst. úřad)    1.000 Kč
Režijní poplatek (Měst. úřad)     1.500 Kč
V případě, že alespoň jeden ze snoubenců má trvalý pobyt ve správním obvodu místního matričního úřadu v Nechanicích, cena nájemného je o 1.000 Kč nižší.

Více informací naleznete zde.

Návštěvní doba

 Návštěvní doba – více na webu objektu.

Zámek Hrádek u Nechanic je známý také speciálními prohlídkami v období Velikonoc a Vánoc, kdy je zámek slavnostně nazdoben a prohlídky jsou doplněny kulturními programy. V této době také správa zámku nabízí výukové programy pro školy, neboť k takto tématicky zaměřeným prohlídkám jsou připraveny i pracovní listy.

Vstupné

Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově

Státní zámek Hrádek u Nechanic

adresa: Státní zámek Hrádek u Nechanic, 503 15 Nechanice

telefon: +420 495 441 244
e-mail: hradekunechanic@npu.cz
majitel: ČR
správce: NPÚ, ÚPS na Sychrově

www.hradekunechanic.cz

Akce na zámku Hrádek u Nechanic