Navštivte státní hrad a zámek Grabštejn

31. červenec 2013, 16:38
Navštivte státní hrad a zámek Grabštejn

Grabštejn je původně gotický hrad ze 13. století, který byl v 16. století přestavěn na výstavný renesanční zámek. Nachází se v Čechách, při údolí Lužické Nisy, nad vesnicí Chotyně nedaleko Hrádku nad Nisou.

Hrad Grabštejn byl založen ve 13. století. Později prošel četnými úpravami, které mu vtiskly ráz pohodlného zámeckého sídla. Veřejnosti byl hrad poprvé zpřístupněn v r. 1993. V roce 2010 byla na hradě ukončena generální rekonstrukce, která vyvrcholila zpřístupněním renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou ze 16. století. Na již hotovou stavební obnovu navázalo v několika příštích letech zařizování hradních interiérů původním nábytkem, obrazy i dalšími doplňky. Prohlídková trasa s názvem „Procházka historií proti proudu času“ nás v plně zařízených interiérech seznámí s nejvýznamnějšími etapami dějin hradu i jeho dávnými obyvateli. Dárkem pro návštěvníky v roce 2011 bylo otevření nově instalovaných pokojů 2. patra (rokokový společenský salon, ložnice hraběnky Josefíny Clam-Gallasové; renesanční pokoje – sál s krbem, hodovní síň, pokoj Jiřího Mehla ze Střelic). V sezóně 2015 byl zpřístupněn byt panského nadlesního (kuchyně, ložnice, parádní pokoj, lovecká chodba).

Prohlídkové trasy

I. PROHLÍDKA GRABŠTEJNSKÉHO SÍDLA - Základní okruh nabízí návštěvníkům procházku staletími "proti proudu času" od poloviny 16. století do počátku 20. století pokoji šlechtických majitelů i jejich služebnictva a úředníků spravujících panství. Asi – 50 min.

II. ARCHITEKTONICKÉ A UMĚLECKÉ UNIKÁTY - Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých interiérech skrývá, navštivte tento doplňkový okruh, který Vás zavede nejen do několika úrovní grabštejnských sklepů, ale budete se moci kochat i krásou a jedinečností renesanční kaple svaté Barbory, v české prostředí unikátního prostoru s bohatou výmalbou. Vrcholem celé prohlídky je pak návštěva výstavy k původní grabštejnské soše svaté Barbory, která samozřejmě také nebude chybět. Asi – 35 min.

III. VĚŽ - Samostatná prohlídka - výstup na hradní věž bez průvodce můžete uskutečnit kdykoli v běžné návštěvní době hradu. Z hradní věže lze vidět nejen Čechy, ale i Německo (např. město Žitava) a Polsko (např. město Bogatynia). Věž je po zakoupení vstupenky přístupná samostatně bez průvodce celý den. TIP: Navštívíte-li jiný prohlídkový okruh, máte vstupné na věž zdarma. Asi – 15 min.

IV. HRADEM KŘÍŽEM KRÁŽEM – Kombinace I. a II. prohlídkového okruhu. Asi – 100 min.

V. PROHLÍDKA SE SV. BARBOROU - Odhalte tajemství českých hradů a zámků. Jedním z oněch tajemných se stal i hrad Grabštejn. Při vstupu obdržíte spolu se vstupenkou také hrací kartu. Jakmile s pomocí svaté Barbory vyluštíte během prohlídky tajenku hrací karty, obdržíte jeden klíč. S každým nově získaným klíčem se Vaše cesty ke 13. komnatě přibližují. Po získání celkem 7 z 10 možných klíčů budete moci před Vámi vybranou 13. komnatou prohlásit ono pověstné „Sezame, otevři se!“. Asi – 45 min.

V. DĚTSKÁ PROHLÍDKA S POHÁDKOU

Více informací o prohlídkových okruzích naleznete zde

Informace pro hendikepované zde.

Vstupné

Projekt Otevřete 13. komnatu

Svatá Barbora na hradě Grabštejn Když ještě střežil zemskou hranici s Žitavskem, žádný nepřítel neměl prakticky šanci projít tudy a ohrozit českou zemi. Z věže, která má dnes nezaměnitelnou kruhovou báň, byl vidět každý podezřelý pohyb na kilometry daleko, takže bylo vždy dost času zažehnat nebezpečí. Vojsko na tomto hradě vydrželo ještě déle, než panstvo – není to ještě ani čtvrtstoletí, co odtud odešel poslední z vojáků. Po letech vojenských šarvátek a násilí zavládl na hradě Grabštejn mezi Libercem a Hrádkem nad Nisou svatý klid. A to doslova. V mírových dobách opět promlouvá k vnímavým poutníkům hlas svaté Barbory, patronky přenádherné hradní kaple. Tahle ctnostná panna si vytrpěla v dřívějších dobách své, stejně jako hrad samotný: Vlastní otec jí pro její víru připravil peklo na zemi – věznil ji, mučil a nakonec i vlastní rukou sťal. Na její čisté duši se ale mnohá utrpení nijak nepodepsala. Ti, kterým se zjevila, vyprávějí o příjemné energii, která z ní sálá. V opravdu velkých hříšnících prý ale probouzí tváří v tvář pocit viny, jenž dokáže být údajně mučivě skličující. Setkání s ní tak funguje jako spolehlivý test na zvážení vlastních vin. Ve svém vlastním zájmu byste ho měli podstoupit dřív, než bude pozdě…

Tip pro rodiny s dětmi

- prohlídky se svatou Barborou, které jsou uzpůsobeny věku dětí a malí návštěvníci plní během prohlídky různé úkoly. Prohlídky jsou realizovány o víkendech, v hlavní sezóně denně vyjma pondělí (zavírací den).
- dětskou prohlídku je možno objednat - z technických důvodů vždy s určitým předstihem - během větších kulturních akcí – festivalů jsou téměř vždy nabízeny prohlídky s určitou postavou z historie hradu či známé pohádky
- kolem hradu je park s bylinnou zahradou (naučné prvky se připravují)
- v okolí hradu je několik naučných stezek - např. Cesta stromů, Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, Trojzemí apod.

Natáčené filmy (výběr)

Čert ví proč

Svatební obřady

Ceník pronájmu prostor pro svatební obřad

Sál             snoubenci mimo správní obvod matričního úřadu                5.000 Kč
                  snoubenec/-ka ze správního obvodu matričního úřadu         3.000 Kč

Zahrada    snoubenci mimo správní obvod matričního úřadu                5.000 Kč
                  snoubenec/-ka ze správního obvodu matričního úřadu         3.000 Kč

Kaple         snoubenci mimo správní obvod matričního úřadu                7.000 Kč
                  snoubenec/-ka ze správního obvodu matričního úřadu         5.000 Kč

Více informací naleznete zde.

 

Návštěvní doba

duben (SO, NE, svátky)     09:00 – 16:00 (začátek poslední prohlídky)
duben (ÚT-PÁ)                  10:00 – 15:00 (začátek poslední prohlídky)
květen (ÚT-NE)                  09:00 – 16.00 (začátek poslední prohlídky)
červen – srpen (ÚT-NE)      09:00 – 17.00 (začátek poslední prohlídky)
září (ÚT-NE)                      09:00 – 16.00 (začátek poslední prohlídky)
říjen (SO, NE, svátky)        09:00 – 16.00 (začátek poslední prohlídky)
říjen (ÚT-PÁ)                     10:00 – 15:00 (začátek poslední prohlídky)

Mimo běžnou návštěvní dobu a mimo sezónu jsou prohlídky možné po předchozí objednávce či domluvě (pouze pro skupiny nad 10 osob).
Objednávku je nutno provést nejpozději 3 dny předem.
Ve všedních dnech v dubnu a říjnu vychází prohlídka v každou celou hodinu.
Minimální délka prohlídky hradu je 50 minut, pokud není uvedeno jinak.

Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově

Státní hrad a zámek Grabštejn

adresa: Státní hrad a zámek Grabštejn, 463 34 Hrádek nad Nisou
telefon: +482 724 301
e-mail: grabstejn@npu.cz
majitel: ČR
správce: NPÚ, ÚPS na Sychrově

www.hrad-grabstejn.cz

Akce na hradě a zámku Grabštejn

6.6.2017, 9:00 – 9.6.2017, 10:30
Prožijte neopakovatelný školní výlet - prohlídku s kostýmovaným průvodcem (princezna, bílá paní, šašek, upír ad.) a vychutnejte si i... více
24.6.2017, 20:00 – 22:00
Oslavte s námi nejdelší den v roce (a nejkratší noc) na Grabštejně! Čeká vás prohlídka hradu, v jehož interiérech se setkáte s... více