Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

21. srpen 2013, 15:42
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice.

Muzeum je zaměřeno na vozidla a bojovou techniku, výzbroj a výstroj ČR armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii doplněné výzbrojí a výstrojí ČSLA. Vnitřní expozice s řadou multimediálních prvků, dioramat a trojrozměrných exponátů mapují období let 1938 až 1945 v Československu. Najdete zde expozice výzbroje a výstroje československé prvorepublikové armády, pohraničního opevnění, jednotlivých armád podílejících se na bojích na demarkační linii, holocaustu a II. odboje na Rokycansku. Vnější expozicetvoří více než 150 ks vojenské techniky s roky výroby od roku 1929 až po současnost (většinou v plně pojízdném stavu) – automobilní technika z období II. světové války, poválečné výzbroje ČSLA, ženijní, spojovací a protiletadlová technika, rozsáhlé expozice obrněných transportérů, tanků a dělostřelectva. Novinkou je Naučná stezka Československého stálého opevnění a opevnění Železné opony. Pro rodiny s dětmi bylo v areálu Muzea v roce 2011 otevřeno nové dětské hřiště.

Otevírací doba:

Od 1.5. do 31.10. otevřeno denně od 9 do 18 hodin.

Vstupné

Dospělí 90,- Kč Děti do 6 let zdarma Děti od 6 do 15 let 50,- Kč Senioři od 65 let 50,- Kč Držitelé průkazů ZTP, ZTP-P 50,- Kč Rodinné vstupné 220,-Kč Držitelé platných novinářských průkazů zdarma Příplatek za povolené filmování 30,- Kč Příplatek za povolené fotografování 30,- Kč Odborný výklad - průvodce* zdarma * Prohlídky s průvodcem: Prohlídky s průvodcem pro organizované skupiny je nutné vždy objednat alespoň 14 dní předem: radka.vavrova@email.cz, mob. 736 119 461 , nebo kochf@volny.cz, mob. 603 528 875

Pravidelné akce:

8. května : výročí konce války. Celodenní program vždy kromě pietního aktu poskytuje mnoho doprovodných aktivit včetně bojových ukázek skutečných historických událostí z období II. světové války a jízd vojenské historické techniky v terénu.

23. června :Den pozemního vojska AČR – BAHNA je jednou z největších akcí pro milovníky vojenské techniky a historie. Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je jedním z pořadatelů této akce určené pro širokou veřejnost. V jinak nepřístupném vojenském výcvikovém prostoru ve středních Brdech u obce Strašice můžete každoročně v polovině června vidět nejmodernější vojenskou techniku a praktické ukázky z výcviku naší armády a Policie ČR, rekonstrukce bojových operací v podání vojensko-historických klubů, jízdy vojensko-historických vozidel v terénu a bohatý doprovodný program.

Muzeum najdete v areálu bývalých kasáren raketového pluku v Rokycanech.
Přístupové trasy: * Po dálnici Praha – Plzeň EXIT 62 Rokycany silnice č. 183 směr Šťáhlavy – Starý Plzenec, za okrajem města Rokycany .
* Z nádraží autobusů a ČD cca 1.500 m jižním směrem za areálem kasáren, dále dle ukazatelů GPS souřadnice: N 49° 43' 38,9" E 13° 35' 0,78"

V areálu muzea je možné zakoupit upomínkové předměty, včetně turistických známek a občerstvení. Parkování je možné přímo vedle areálu muzea.

 

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

adresa: Šťáhlavská, Rokycany, 33701
tel: +420 603 528 875
email: st.drabek@email.cz 

www.bahna.eu

Zajímavé akce Muzea na demarkační linii