Duchcov - město Casanovy

6. září 2013, 11:10
Duchcov - město Casanovy

Stěžejní dominantou města je barokní valdštejnský zámek. Unikátní je nejen venkovní sochařská výzdoba Matyáše Bernarda Brauna, ale i hlavní sál obrazy a nástropní freskou od Václava Vavřince Reinera. Do Duchcova láká i osobnost Giana Giacoma Geronima Casanovy, který zde dožil svůj neuvěřitelně zajímavý život. Expozice přibližující světoznámého svůdce je světovým unikátem.

Hlavním lákadlem pro turisty je samozřejmě expozice Giacoma Casanovy, ve které se s nejslavnějším svůdcem žen zajisté potkáte i osobně. Prostory zámku jsou k dispozici i snoubencům, kteří zde mohou slavnostně uzavřít manželský svazek.

Zámek má dvě zahrady, menší Knížecí zahrada ve francouzském stylu byla původně malou „rajskou“ zahrádkou pražského arcibiskupa Jana Bedřicha z Valdštejna. Ve spodní, anglické části zámecké zahrady stojí pavilon pro Reinerovu fresku. V pavilonu se nachází unikátní cenná freska „Nanebevzetí P.Marie“ od V. V. Reinera a Braunovy sochy Ctnosti, přenesené sem ze zbořeného barokního hospitálu. Dále v zahradě nalezneme okouzlující Sfingový rybník s dvěma barokními sfingami a delfínem z Braunovy dílny. Celý areál parku je vhodným místem pro příjemné procházky a odpočinek.

Z náměstí je součástí zámeckého areálu kostel Zvěstování Panny Marie, jehož barokní stavba pochází z počátku 18. století. Má pohnutou novodobou historii, neboť byl dne 10. května 1945 zachvácen požárem, během něhož byla nenávratně ztracena Reinerova i Braunova díla z jeho oltářní výzdoby. Po dílčích opravách dodnes čeká na celkovou rekonstrukci.
Hlavní historické náměstí je dnes náměstím Republiky - zdobí je sloup Nejsvětější Trojice od sochaře Matýše Kühnela a kašna se sochou sv. Floriana. Také tyto památky patří mezi barokní skvosty. Náměstí lemuje řada významných a pohledných domů a celý střed města je prohlášen za Městskou památkovou zónu.    

Vypravíme-li se na prohlídku města, vpravo od rybníka Barbora stojí kaple, zasvěcená  patronce horníků sv. Barboře. Barokní stavba vznikla podle plánu Octavia Broggia z roku 1726. Na průčelí najdeme pamětní náhrobní desku Giacoma Casanovy, který byl pohřben právě na zdejším bývalém hřbitově, který je dnes proměněn v park.

Vlevo od rybníka Barbora stojí bývalý evangelický kostel s vyhlídkovou věží, secesní dílo drážďanských architektů J. W. Graebnera a Rudolfa Schillinga. V letní sezóně je možno po domluvě s Městským informačním centrem vystoupit na vyhlídkovou věž, z které máte celé město rázem jako z ptačí perspektivy.

V parku v blízkosti evangelického kostela je na kameni posazena bronzová socha středověkého pěvce a básníka Walthera von den Vogelweide. Socha od akademického sochaře Heindricha Scholze byla odhalena v roce 1911;  po 2. světové válce byla z nevědomosti odstraněna a poté znovu odhalena jako součást aktu smíření mezi českým a německým národem. Podobně byly v jiném parku v roce 2002 znovu instalovány busty Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena v rámci naplnění staré pravdy o tom, že hudba sbližuje národy.

K velmi zajímavým objektům ve městě patří budova Českého státního reformního reálného gymnázia v Masarykově ulici, která je skvostným dílem významného českého architekta Ladislava Skřivánka. Před školou se vyjímá socha českého národního buditele Karla Havlíčka Borovského od akad. sochaře Josefa Fojtíka.

Zajmá Vás historie Duchcova? Více zde.

Volný čas

Na okraji města ve směru na Osek naleznete koupaliště s neustále protékající minerální vodou, čerpanou z puklin teplického porfyru hluboko pod zemským povrchem.

Pro odpočinek a relaxaci je možno projít si turisticko-cyklistickou stezku města Duchcova, jejíž součástí je Jilmová alej, která je unikátní svým počtem životaschopných jedinců i svým stářím, odhadovaným na 120 až 150 let. Čítá 70 jilmů a jednotlivé stromy dosahují výšky deseti až dvaceti metrů.  Stezku, která tudy prochází, vybudovalo město v lužním lese severozápadně od města v roce 1998 - prochází prostorem čtyř rybníků - Dubský, Hranáč, Hájská I. a II. a okolo Loučenského potoka.

Přímo před vstupem do zámecké zahrady začíná naučná stezka „Po stopách historie a Giacoma Casanovy“. Stezka nese samozřejmě jméno nejproslulejší historické osobnosti, svázané s městem. Provede vás nejen zámeckou zahradou a místy, která mohl vidět italský svůdník a literát, ale i  zajímavými místy současného Duchcova.

Další tipy na výlet zde.

Z historického náměstí se v přilehlé Masarykově ulici nachází v památkově chráněném objektu sídlo Muzea města Duchcova s bohatou stálou expozicí historie města, atriem sloužícím jako lapidárium i Poppelovou výstavní síní, ideální pro krátkodobé výtvarné i dokumentární výstavy. Odborníky i laiky láká také Casanovská badatelna s jedinečnou sbírkou spisů o G.Casanovovi.

Další zajímavosti včetně aktuálních informací o městě, dění v něm a v jeho okolí obdržíte v Městském informační centrum Duchcov, které sídlí v přízemí v objektu městského muzea.  Je vedeno jako oficiální informační centrum a jeho provoz je celoroční. Kromě pravidelných výstav nabízí množství propagačních materiálů a publikací o Duchcově, upomínkových předmětů a další.

Celoročně oblíbené akce

Casanovské slavnosti s déle než desetiletou tradicí se stávají cílem cesty tuzemských i zahraničních turistů. Pořádají se každoročně druhý týden v červnu a je to jedna z největších kulturních akcí města s bohatým doprovodným programem pro dospělé i děti.

V době adventní se Duchcov převtěluje do neopakovatelné vánoční atmosféry. Tradičně je ozdoben a vztyčen strom na náměstí Republiky, z kostela znějí koledy a celé město je vyzdobeno vánočními motivy.

Na Nový rok město pořádá velkolepý novoroční ohňostroj, který je vidět do širokého okolí a celý Duchcov se rozzáří - je to vskutku úchvatná podívaná!

Městské informační centrum Duchcov

adresa: Masarykova 71/7, 419 01 Duchcov
telefon a fax: 417 835 456
e-mail: info.duchcov@tiscali.cz

www.duchcov.cz

Akce v Duchcově a okolí

3.12.2017, 14:00 – 18:00
3.12.2017, 14:00 - 18:00 hodin - kino Lípa Duchcov (Masarykova 13) více
3.12.2017, 14:45 – 17:00
Program: 14:45 - Za Ježíškem do Betléma, vánoční program Zdeňka Lukesle 15:30 - Dětský pěvecký sbor ZUŠ Duchcov 15:50 - vystoupení... více
6.12.2017, 17:30 – 18:30
6.12.2017, od 17:30 hodin, - kino Lípa Duchcov, Masarykova 13 více
6.12.2017, 17:30 – 19:00
Adventní koncert ZUŠ Ivana Kawaciuka v Duchcově se bude konat ve Valdštejnském sále zámku Duchcov. více
8.12.2017, 14:00 – 15:00
8.12.2017, 14:00 - 15:00 hodin - náměstí Republiky Duchcov více
15.12.2017, 19:00 – 20:00
Koncert známého dua z TV stanice Šlágr. více
16.12.2017, 16:16 – 17:30
16.12.2017, 16:16 hodin Pekelný průvod alpských čertů a strašidel. více
6.11.2017 – 22.12.2017, 23:59
Městské informační centrum Duchcov pořádá výstavu dětských prací Mateřské školy Velká Okružní Duchcov. více