Premiéra dokumentu Olga s koncertem The Plastic People of the Universe se bude přenášet do kin po celé republice

11. duben 2014, 11:00
Premiéra dokumentu Olga s koncertem The Plastic People of the Universe  se bude přenášet do kin po celé republice

Poté, co dokumentární film Olga vyprodal několik projekcí na největším lidskoprávním festivalu Jeden svět a zavítal také do regionů v rámci ozvěn tohoto festivalu, vstoupí 15. května do běžných kin pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms.

Dva dny před tím, 13. května, proběhne od 19 hodin slavnostní premiéra filmu v rodišti Olgy Havlové – na pražském Žižkově v kině Aero. Celý večer včetně rozhovorů s tvůrci a koncertu skupiny The Plastic People of the Universe budou mít možnost zažít naživo i diváci v ostatních kinech díky speciálně připravenému přímému přenosu. Brno zažije vlastní premiéru dva dny nato – 15. května v univerzitním kině Scala.

Nepříliš přísně organizovaná oslava nedožitých 81. narozenin

Nový celovečerní dokumentární film o první dámě Olze Havlové s podtitulem „Zpráva o sledování objekta, který odmítal vypovídat a dělal si, co chtěl“ byl natočen stejným týmem, který dal v roce 2007 vzniknout úspěšnému dokumentu Občan Havel. Celovečerní dokument o Václavu Havlovi do dnešních dní do kin přilákal rekordních více než 160 000 diváků. Námět a scénář filmu Olga vzešly z pera Anny Freimanové a Miroslava Janka, který se současně ujal i režie a kamery. Film vznikl v produkci Jarmily Polákové ze společnosti Film & Sociologie v koprodukci s Českou televizí. Vznik filmu podpořila také Knihovna Václava Havla, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Státní fond kinematografie a na portálu hithit skoro stovka přispěvatelů, kterým producentka Jarmila Poláková zvláště děkuje.

11. července 2013 by se Olga Havlová dožila 80 let. V lednu roku 2014 to bylo 18 let, kdy zemřela. My, kteří jsme ji znali, to ale odmítáme brát na vědomí. Olga je tu stále s námi, plná sil, nápadů, humoru, noblesy, rozhodnosti a empatie, pohostinná i přísná,“ vysvětluje motivaci k natočení filmu autorka námětu a bývalá tajemnice Václava Havla a editorka Knihovny Václava Havla, Anna Freimanová.

Film nemá být výčtem biografických dat ani vyčerpávajícím popisem života Olgy Havlové. Režisér Janek nechává spíše volně promlouvat dosud nezveřejněné archivní záběry a fotografie i osobní zpovědi přátel. „Rozhodně jsem nechtěl poskládat další biografický medailónek, ve kterém se vzpomínky kamarádů střídají s fotografickými či filmovými archivy, tzv. podkreslené jímavou hudbou, popřípadě doplněné faktografickým komentářem. Rovněž jsem nechtěl stavět adorativní pomníček. Narativní struktura se měla vzdalovat běžnému vzorci životopisného filmu a naopak se víceméně může blížit překvapivé emotivní pestrosti nepříliš přísně organizované oslavy narozenin,“ doplňuje režisér filmu Miroslav Janek a dodává: „Naším možným cílem je vytvoření iluze, že samotná oslavenkyně je přítomna, že se s ní během večírku náhodně potkáváme, že vyslechneme útržky jejích monologů a že po návratu ze slavnosti máme na co vzpomínat a o čem přemýšlet.“

Film přináší velké množství dosud neznámých záběrů, fotografií a vyprávění. Olga je zde představena jako ostrá glosátorka, zásadová disidentka, štědrá hostitelka v pražském bytě i na Hrádečku, jako žena věcná, nesnášející jakoukoliv okázalost, naopak milující jemný humor a říkající vždy to, co si myslí. Její přátelé potvrzují, že ani v roli první dámy svůj životní přístup nezměnila a zůstala stát pevně nohama na zemi.

www.aerofilms.cz