Komu to tu patří?, ptá se dokument Bohu žel s podtitulem Tato země není vaše

20. únor 2018, 11:30
Komu to tu patří?, ptá se dokument Bohu žel s podtitulem Tato země není vaše

Produkční společnost freeSaM poprvé uvede nový celovečerní dokument Saši Dlouhého Bohu žel 6. března 2018 od 20:30 ve velkém sále pražského Světozoru. Světová premiéra se uskuteční v rámci festivalu Jeden svět. Film, vzniklý v koprodukci s Českou televizí, představuje několik cizinců s různým vztahem k  České republice. Skrze šest propojených portrétů se dokument snaží nabourávat zažité představy o lidech, kteří k nám přicházejí žádat o azyl. Příběhy i motivace jsou různé, ale zaručeně jiné, než je běžně ve zprávách k vidění.

Saša Dlouhý sledoval po dobu několika let šest uprchlických příběhů, které se v určitém momentě protnuly právě v České republice. Jeho film Bohu žel tak na osudech konkrétních lidí mapuje český přístup k migrační krizi. Jaký je rozdíl, když za imigračním úředníkem přijde Nigerijec, Syřan nebo Rus?

Dokument jsem zamýšlel jako sondu do života cizinců v současném Česku. Ačkoliv jsem se v něm snažil vyhnout všem aktuálně známým politikům parazitujícím na lidském strachu, film přesto zahrnuje i politickou rovinu“ říká režisér a kameraman Saša Dlouhý a dodává: „Téma se mě dotýká i jako občana státu, ze kterého lidé v historii spíše utíkali a hledali útočiště jinde ve světě. Teď na to ale zapomínáme.“

Příběhy hlavních aktérů jsou rozmanité: Vladimír musel z politických důvodů opustit Rusko; Olalekan se v Nigérii nechtěně zapletl s teroristickou organizací;  stavební inženýr George nemohl zůstat v centru Islámského státu v Sýrii; Gruzínec Zurab, fyzik a akademik, uniká nespravedlivému soudu. Jedno mají společné – nikdo si svůj osud nevybral dobrovolně. Ne všichni z nich touží po Česku, ale Česko pro ně představuje záchranu; někdy přechodnou, jindy definitivní stanici.

Film doprovodí původní hudba Ondřeje Skaly s projektem Ježíš táhne na Berlín, která spolu s  květnovou kinodistribucí vyjde v exkluzivní edici na LP. Festivalovou premiéru v rámci Jednoho světa doplní další dvě pražské projekce 8. a 13.3 a poté v  průběhu března a dubna promítání v regionech doplněné o debaty s diváky. Tvůrci se s filmem postupně vydají diskutovat do Plzně 17.3., Opavy 19.3., Uherského Hradiště 22.3., Tábora 24.3., Pelhřimova 6.4., Kladna 11.4., Ústí nad Orlicí 11.4.  a dále například do Děčína, Ostravy nebo Semil.

Režie, kamera: Saša Dlouhý
Dramaturgie: Jana Hádková
Kreativní producentka: Martina Šantavá
Střih: Jakub Voves
Zvuk: Václav Flegl
Hudba: Ježíš táhne na Berlín
Produkce: freeSaM
Koprodukce: Česká televize, GoGo Lab
Distribuce: Aerofilms

O freeSaM

Produkční společnost freeSaM byla založena v roce 2007. Zaměřuje se na výrobu a postprodukci dokumentárních filmů z oblasti kulturní, sociální a cestopisné. Disponuje vlastním plně vybaveným studiem Khapka v historickém centru Prahy, které otevřela v roce 2011.

Asi největší úspěch společnosti přinesl celovečerní časosběrný dokument Trafačka – chrám svobody; Příběh o vzniku a rozkvětu kulturního centra v pražských Vysočanech. Ocenění Českého filmového a televizního svazu Trilobit získal rovněž další z dokumentů produkce freeSaM a to snímek liebe Indigo o performerce Halce Třešňákové. Zatím posledním filmem z autorské dílny Saši Dlouhého byl dokument Je nám spolu dobře; Portrét rodiny svérázného sinologa, který se vydává plnit své sny do čínského maloměsta s bizarním názvem Statek čínsko-československého přátelství.

www.freesam.org
fb.com/FreeSaMofficial