Al Di Meola, Suzanne Vega, John Mayall a Fred Wesley posílí hudební program Plzně 2015

6. březen 2015, 10:10
Al Di Meola, Suzanne Vega, John Mayall a Fred Wesley posílí hudební program Plzně 2015

Hudební program projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 obohatí kromě koncertů Lynyrd Skynyrd či Deep Purple vystoupení dalších známých jmen světové hudby.

30. března přijede do plzeňské Měšťanské besedy americký jazzový a funkový hráč na trombón Fred Wesley. Doprovázet ho bude vlastní kapela The New JB´s, kterou si pro svou sólovou kariéru sestavil v roce 1996.

10. května opět v Měšťanské besedě zahraje americký kytarista a čtyřnásobný vítěz ankety časopisu Guitar Player Magazine Al Di Meola se svým kvartetem skladby Beatles v rámci nového koncertního pořadu Beatles & More.

7. července na stejném místě vystoupí americká písničkářka Suzanne Vega. Autorku a interpretku hitů Tom´s Diner, Luka, Marlene on the Wall, Queen and Soldier doprovodí kytarista Gerry Leonard.

31. října dojde v Plzni i na krále britského blues - zpěváka, kytaristu, hráče na klávesy a foukací harmoniku Johna Mayalla. V kulturním domě Peklo zahraje v rámci turné Hands That Play The Blues. Koncerty pořádá Dominik Centrum ve spolupráci  s projektem Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

 

 

Fred Wesley nejen že hraje na trombon, ale také skvěle zpívá

Českým posluchačům je relativně dobře známý – nejen z koncertů, ale také ze spolupráce se skupinou Monkey Business při přípravě jejího prvního alba. Hudbě se Fred Wesley věnuje od mládí. V 60. a 70. letech minulého století doprovázel na trombon i vokálně krále soulu a funky Jamese Browna. V jeho kapelách se poprvé potkal s Maceo Parkerem. Od Browna v roce 1975 přešel k druhé nejznámější ikoně funky Georgovi Clintonovi. Spolupracoval ale i s dalšími proslulými hudebníky, jakými byli a jsou Ray Charles, Lionel Hampton, rapper De La Soul či rockeři Lenny Kravitz nebo Van Morrison. Je také hostujícím umělcem a asistentem profesorů na mnoha amerických vysokých školách zabývajících se uměním, včetně Berklee College of Music. Na Wesleyho koncertech zní nejen jeho vlastní skladby, ale i hity, které hrávali již v 70. letech právě s praotcem funku Jamesem Brownem, například Breakin‘ Bread a House party.

 

 

Al Di Meola se víc než třicet let suverénně pohybuje ve světě jazzové fúze

Raketový vzestup zaznamenal v sedmdesátých letech díky hraní ve skupině Return to Forever, kterou založil Chick Corea. Jako člen tria John McLaughlin – Paco De Lucia – Al Di Meola nahrál jedno z nejprodávanějších live alb v historii – Friday Night in San Francisco. Během své kariéry spolupracoval se Stanley Clarkem, Jean-Luc Pontym, Janem Hammerem a dalšími. V posledních letech se Al Di Meola věnoval víc akustickým projektům, než jazzové fúzi a nejinak tomu bude i na plzeňském koncertě. Jádro jeho programu budou tvořit skladby z jeho posledního alba All Your Life:
A Tribute to The Beatles Recorded at Abbey Road Studios, London (2013). Al Di Meola se přearanžováním skladeb Beatles vrátil do svého mládí, kdy Beatles byly jeho oblíbenou skupinou. Koncertu bude dominovat jiskřivý zvuk kytary držitele Grammy Award, který v sobě nezapře latinsko – americké a španělské vlivy.

 

 

Suzanne Vega patří k nejvýraznějším postavám neo-folkového hnutí z druhé poloviny osmdesátých let

Ráda svůj původ spojuje s New Yorkem, kde začala ve druhé polovině sedmdesátých let vystupovat ve folkových klubech, ovlivněna především Bobem Dylanem, Leonardem Cohenem, Joni Mitchell ale také třeba Lou Reedem. Její debutové album z roku 1985 bylo nadšeně přijato kritikou a dobře se prodávalo hlavně v Británii. V roce 1987 se objevuje její první hit Luka z velmi úspěšného alba Solitude Standing. Na začátku devadesátých let obletěl svět její obrovský hit Tom´s Diner, který nejprve vznikl jako bootleg, bez svolení autorky. Následně s jejím požehnáním vyšel oficiálně, držel se desítky týdnů ve všech světových hitparádách, kde doslova trhal doslova rekordy a upevnil její pozici folkrockové hvězdy. Suzanne Vega aktivně spolupracuje s Amnesty International, účinkuje pravidelně na charitativních akcích a pořádá dobročinné koncerty podporující děti. Její koncerty nepostrádají emocionální náboj a naléhavost, což umocní nádherné historické prostředí Měšťanské besedy, kde její hudební mistrovství doplní její dlouholetý doprovodný kytarista Gerry Leonard, známý mimo jiné také ze spolupráce s Davidem Bowiem a celou řadou dalších světových interpretů.

 

 

Hudební kariéra Johna Mayalla trvá už více než 50 let

Nejdůležitější pro jeho tvorbu byla druhá polovina 60. let dvacátého století. V té době založil a vedl skupinu John Mayall & the Bluesbreakers, která se stala líhní tehdejší začínající britské rockové scény. Poté, co v roce 1966 vydal John Mayall dnes velmi ceněné album Bluesbreakers with Eric Clapton, zakládá Eric Clapton s Jackem Brucem a Gingerem Bakerem první „superskupinu“ tehdejší doby – kapelu The Cream.  V Bluesbreakers tehdy hráli pod vedením Johna Mayalla hudebníci, jejichž sláva měla teprve přijít: Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood založili Fleetwood Mac. Andy Fraser vytvořil Free, a Mick Taylor přestoupil do Rolling Stones. Koncem šedesátých let, po komerčním úspěchu v USA, se John Mayall přestěhoval do Laurer Canyon v Los Angeles, kde se přidal k tamní bluesrockové a jazzrockové scéně. Jeho živé a téměř akustické album Turning Point získalo zlatou desku a píseň z tohoto alba Room To Move se stala rockovou klasikou. V prosinci 2003 byl v Liverpoolu natočen a nahrán koncert k jeho 70. narozeninám, na kterém účinkuje John Mayall se svými starými přáteli – s Ericem Claptonem, Mickem Taylorem a Chrisem Barberem. V roce 2005 uděluje britská královna Johnu Mayallovi Řád britského impéria. V říjnu 2008 po vydání svého padesátého šestého alba In The Palace Of The King a úspěšném celosvětovém turné, neochotně oznamuje své rozhodnutí vzít si pauzu na dobu neurčitou a rozpouští své Bluesbreakers. Od té doby koncertuje vzhledem ke svému věku spíše sporadicky. John Mayall je živoucím důkazem toho, že  i v osmdesáti dvou letech se dá hrát blues plné energie, které baví a zajímá diváky po celém světě.

Vstupenky na všechny koncerty jsou již v prodeji na webu www.mestanska-beseda.cz a v ostatních prodejních sítích.  Více informací na www.mestanska-beseda.cz a www.plzen2015.cz.