Marek Škubal: Animal Bodhisattva na Dole Michal v Ostravě-Michálkovicích

30.11.2018, 9:00 – 11.1.2019, 15:00

Marek Škubal je mnohostranný výtvarník, který se zabývá sochou, kresbou a grafikou. Svá studia započal na pražské AVU v sochařském ateliéru J. Zeithammla, absolvoval stáže v ateliéru grafiky J. Lindovského a na Taipei National University of the Arts na Taiwanu. 

Cena vstupenky: 30/20 Kč, , ,  Kč
  • Marek Škubal: Animal Bodhisattva (kurátor Tomáš Koudela)

Marek Škubal (* 1986, Plzeň)

V současné době pokračuje na AVU v doktorském studijním programu v ateliéru kresby J. Petrboka a zároveň působí jako vedoucí sochařského ateliéru na Uměleckoprůmyslové akademii ve Světlé nad Sázavou. Pravidelně se účastní skupinových výstav v České republice i v zahraničí, vystavuje i samostatně, naposledy v Galerii Felixe Jeneweina města Kutné Hory a v pražské Trafo Gallery (obě 2018).

Škubalův výtvarný svět je zaplněn tvory, kteří jsou na první pohled většinovou společností přijímáni s odporem – jeho ústředním tématem je dlouhodobě motiv červa, jemuž se věnuje nejen v sochařských či grafických kompozicích, ale i v rovině teoretické. Tyto tvory Škubal aranžuje do působivých kompozic, odkazujících k sakrálnímu umění. V posledních letech vytváří převážně rozsáhlé grafické cykly („Animal Bodhisattva“ a „Bůh odporných věcí“), v nichž kombinuje tvarosloví hmyzích těl s náboženskou symbolikou a vznikají tak panteony zvláštních entit - božstev autorovy osobní ikonografie.