Smetanova Litomyšl 2020 – múza naděje

11.6.2020 – 6.7.2020, 23:59

Naděje, to je téma, které volně propojí hudební i výtvarnou část 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl.

Inspirací je výročí konce II. světové války, který přinesl naději na lepší budoucnost. Ne všechny sny se naplnily, ale naděje zůstala a dává smysl překážky stále překonávat. Naděje pomáhá ulehčit starostem, smířit se, zapomenout, nadějí je také radost, kterou nabízí dobrá hudba a laskavé prostředí litomyšlského festivalu.

„Nechceme tématem zdůrazňovat konkrétní pořady, skladatele či díla a spojovat je krkolomnými vysvětlivkami. Naší snahou je představit celkovou koncepci festivalu v jeho humanistickém poselství, touze po usmíření a spolupráci mezi náboženstvími, lidmi a národy i zřetelným akcentem na aktivní a neustále se zvyšující účast mladých interpretů a návštěvníků. Třebaže má naše Múza tvář, vnímáme ji spíše abstraktně, v duchu básně Emily Dickinsonové: Naděje je věc s peřím, která je usazena v duši a zpívá píseň bez slov a nikdy se ani na chvíli nezastaví…,“ vysvětlil dramaturg festivalu a umělecký ředitel Vojtěch Stříteský.  

62. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat od čtvrtka 11. června do pondělí 6. července 2020, během 25 festivalových dní se uskuteční 44 koncertů a představení hlavního programu. Přinese velký návrat, po více než dvaceti letech zavítají do Litomyšle dva reprezentativní soubory ze Slovenska. Opera Slovenského národního divadla Bratislava, která se v roce 100. výročí založení představí zcela novou inscenací Mozartovy Figarovy svatby (režie Jiří Heřman) a galakoncertem v čele se svými nejlepšími sólisty (Ľ. Vargicová, T. Juhás, D. Jenis, E. Hornyáková, D. Hamarová, P. Mikuláš). Celý festival zahájí Slovenská filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jamese Judda skladbami Smetany, Verdiho, Wagnera, Rajtera a jubilanta Ludwiga van Beethovena, jehož 250. výročí narození bude jednou z hlavních dramaturgických linií festivalu. V ní bude uvedena 8. a 9. symfonie (Slovenská filharmonie, Filharmonie Brno), 5. klavírní koncert (Lukáš Vondráček a Česká Sinfonietta), Mše C dur (Czech Virtuosi a Smíšený pěvecký sbor Rastislav Blansko) a poctu Beethovenovi složí mladí stipendisté programu MenART v pořadu Panu Ludvíkovi s láskou