DEVĚTAOSMDESÁTEJ REVISITED

9.10.2019 – 1.2.2020, 23:59

Proč hudební měsíčník Melodie citoval v roce 1989 Vladimíra Iljiče Lenina? Čemu se říkalo Sojuz-Apollo?

DEVĚTAOSMDESÁTEJ REVISITED
  • Adresa:
    Bělohorská 201/150
    Praha 6 169 00

Co to byl Vítfest? Za co by Jan Rejžek dostal toho roku půllitrem po hlavě, ani by nemrkl? Proč bylo Škoda kaňky? 

Těmito otázkami jsme před deseti lety anoncovali výstavu Popmusea o ‚roku zázraků a jeho nečekaných hudebních souvislostech‘. Po deseti letech jsme se rozhodli zahrát ten kousek znovu. Doba tomu přeje, doba tomu chce.

Bylo by nejjednodušší vzít starou výstavu, oprášit ji a vylepit znovu. Lidé si nic nepamatují (respektive pamatují si jen to, co chtějí a co se jim hodí), třeba by to prošlo. 

Ale to nám připadlo škoda a nefér. Za těch let jsme se změnili, získali spoustu nových materiálů, a změnilo se i vnímání roku 1989. A připadlo nám škoda ho nevyužít. Tudíž jsme ji z gruntu překopali a udělali znovu. Tomu odpovídá i její nový název DEVĚTAOSMDESÁTEJ  REVISITED.

Výstava neopomíjí ‚velké události‘, klade ale stejný důraz na dobové maličkosti, bizarnosti a překvapivé souvislosti. Všichni si z toho roku pamatují generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z jeho stand-up comedy v Červeném Hrádku. Výstava ho představí jako člověka, který provedl Čechy a Slováky do éry kompaktních disků. BigBoss československého socpopu dr. Janeček se zase ukáže jako průkopník česko-německého porozumění.

Protože rok 1989, to nebyl jen Koncert pro všechny slušný lidi, zpěváci na tribunách masových demonstrací a další chvíle, kdy se popkultura propojila s velkými dějinami. Byl to rok posledního Rockfestu, Show Tomáše Tracyho, Punkedenu, nejslavnější Dvorany Porty, Stevieho Wondera na Spartě a brněnského ‚podvodu za milión‘. Všechny ty důležité milníky, událostí dobového významu a více či méně bizarní marginálie roku 1989 najdou pamětníci i ti, co to nezažili, na výstavě v KC Kaštan. 

Výstava potrvá do 1. 2. 2020. 

Více na Facebooku Popmusea

Popmuseum, z.s., KC Kaštan, Bělohorská 150, 1269 00 Praha 6, tel. 776 141 531-2