William Shakespeare: Jak se vám líbí - Divadlo na Vinohradech

Sobota, 25.01.2020 19:00 | další termíny

Shakespearova komedie Jak se vám líbí je velkolepou ódou na lásku, bláznovství, přírodu – a zejména oslavou svobody.

William Shakespeare: Jak se vám líbí - Divadlo na Vinohradech
  • Adresa:
    Náměstí Míru 1450/7
    Praha 2 120 00

Na dvoře vévody Fredericka panuje strach: svrhl svého bratra a vyhnal jej do Ardenského lesa. U dvora si nechal jeho dceru Rosalindu. Rosalinda potkává mladého Orlanda a vzplane mezi nimi láska na první pohled - ale osud jim není nakloněn. Vévoda Rosalindu vyžene ode dvora; I Orlando musí utéct, když mu starší bratr začne usilovat o život.

Oba však mají věrné spojence: Rosalindu se rozhodne doprovázet Frederickova dcera Célie a Šašek a Orlandovi poskytne své služby rodinný sluha Adam. Rosalinda se ve strachu o bezpečnost převlékne za chlapce a putují do Ardenského lesa. Orlando po lese začne rozvěšovat básničky na počest Rosalindy a vyrývá do kůry stromů její jméno. Rosalinda, převlečená za muže, Orlandovi nabídne, že pokud si chce zkusit namlouvání, bude mu hrát Rosalindu - tedy sebe samu. Jejich zamilovanost ironicky komentují bláznivý Šašek a melancholik Žak.

Postavy byly vyhnány ode dvora a jeho lesku, aby našly úkryt i lásku v přírodě. V této emigraci jako by odhodily něco ze svých společenských rolí a snad se tak dotkly svobody! V Ardenském lese se obraz složitého světa lomí v mnohačetném komediálním zrcadlení, a proto se v něm dodnes dějí zázraky.

Premiéra 13. prosince 2019

Překlad Martin Hilský

Režie Juraj Deák

Hrají: Šárka Vaculíková, Marek Adamczyk, Tereza Císařová, Tomáš Dastlík, Václav Vydra, Daniel Bambas, Jaroslav Satoranský, Oldřich Vlach, Viktor Javořík, Jiří Šesták, Denny Ratajský, Dominick Benedikt, Sabina Rojková, Antonie Talacková, Jiří Roskot, David Steigerwald

Termíny