PRODANÁ NEVĚSTA - Těšínské divadlo
Prodaná nevěsta si od své premiéry vydobyla zasloužený obdiv obecenstva, je dodnes stálicí českých a moravských operních divadel a trvalou součástí zlatého fondu světové opery.
EDŘICH SMETANA, KAREL SABINA
Režie: Petr Kracik
Komická zpěvohra
Společný projekt České scény a Loutkové scény Bajka
Její finální podobě, v níž je již po desetiletí uznávána, však předcházel poměrně zajímavý vývoj. Smetanova Prodaná nevěsta byla totiž původně napsána jako zpěvohra /singspiel/, kde řada dnes velmi známých a populárních čísel a výstupů byla proložena mluvenou prózu, která až později byla přepracována na zpívané recitativy. Z této rané podoby bude vycházet i těšínská inscenace, která tak naváže na slavné postupy barokního lidového operního divadla, kde na jevišti nebude chybět originální lidový orchestr, sborový zpěv, lidové tance i loutkové divadlo.
Koncepce a úprava: Miloslav Klíma, Jiří Vyšohlíd
Hudební nastudování: Zbyhněv Siwek a Miroslav Liška
Dramaturgie: Simona Křístková
Scéna a loutky: Jaroslav Milfajt
Choreografie: Jaroslav Moravčík a Gabriela Klusáková
Režie a úprava: Petr Kracik
Premiéra 23. listopadu 2019
OBSAZENÍ
Miroslav Liška - Krušina, sedlák, sbor
Šarka Hrabalová - Ludmila, jeho žena, sbor
Ewa Kus - Mařenka, jejich dcera, sbor, komediantka
Vítězslav Kryške - Mícha, gruntovník, sbor
Lenka Waclawiecová - Háta, jeho žena, sbor
Tomáš Hába - Vašek, jejich syn, sbor
Ondřej Frydrych - Jeník, Míchův syn z prvního manželství, sbor, tanečník
Jiří Krupica - Jeník, Míchův syn z prvního manželství, sbor, tanečník
Zdeněk Klusák - Kecal, dohazovač, sbor
Zdeněk Hrabal - Principál, sbor
Miloslav Čížek - Indián, komediant, sbor
Petr Sutorý - tanečník, sbor
Tomasz Władysław Przybyla - tanečník, sbor
Martina Pawerová - tanečnice, sbor
Jolana Ferencová - sbor
Adéla Krulikovská - tanečnice, sbor
Eliška Adamovská - tanečnice, sbor
Petra Sklářová - tanečnice, sbor
David Depta - tanečník, sbor
Dominik Grácz - tanečník, sbor
Valerie Skalická - komediantka, sbor
Ondřej Vyhlídal - komediant, sbor
Wanda Michałek - komediantka, sbor
Jakub Tomoszek - komediant, sbor
Jan Szymanik - komediant, sbor
Dorota Grycz - komediantka, sbor
Daniela Sedláčková - Esmeralda, komediantka, sbor
Bára Vidomská j.h. - Mařenka, dcera Krušiny, tanečnice
Anna Polcrová j.h. - Esmeralda, komediantka, tanečnice
Gabriela Klusáková j.h. - tanečnice, sbor
Michaela Sutorý j.h. - tanečnice, sbor
Jakub Kaleta j.h. - tanečník, sbor
Andrea Kovářová j.h. - tanečnice, sbor
Adéla Valůšková j.h. - tanečnice, sbor
Orchestr:
Tomáš Treichel - housle
David Kupka - akordeon
Arnošt Symánek - tuba
Josef Bičiště - akordeon a kytara
Jan Zieleznik - bicí
Inspice: Dominik Grácz
Nápověda: Libuše Berková