Přijďte nahlédnout do světě vědy po setmění. Noc vědců vypukne 27. září

27.9.2019
Největší akce popularizující vědu je po roce zpět! Noc vědců 2019 s podtitulem Šetrně k planetě se uskuteční v pátek 27. září na rekordních 51 místech po celé ČR. A v Olomouci a Pevnosti poznání tomu nebude jinak.

Noc vědců – to je jedna noc v roce, na kterou nezapomenete!

Interaktivní muzeum a další místa Univerzity Palackého budou výjimečně otevřena od 18.00 do 24.00.

Do Pevnosti poznání zaplatíte snížené vstupné 50 korun do 3 expozic (Rozum v hrsti, Věda v pevnosti, Světlo a tma), kde bude část doprovodného programu. Vše ostatní bude zdarma.

Planetárium bude promítat v režimu smyčky – vstup je omezen na max. počet 20 osob na jeden film.

Videomapping na budovu PP

Prezentace audiovizuálních děl účastníků workshopu ve spolupráci s festivalem VZÁŘÍ. Speciální workshop povede Simona Noera známá také jako m0rf [von Kinocirkus]. Je italskou vizuální umělkyní pocházející z Říma. Během studií komunikace v roce 2005 se začala věnovat střihu videa a později se zaměřila na vizuální performance. V roce 2007 se usadila v Praze. Nyní se věnuje videomappingu, interaktivním a vizuálním instalacím, kde experimentuje s lasery.

Sály Pevnosti poznání

Dílna zaměřená na programování Ozobotů pomůže přiblížit svět robotiky. Co jsou Ozoboti a jak fungují? A jakými způsoby je lze ovládat? Jak se pomocí nich můžeme přiblížit k programování? To vše a mnohem více se dozvíte v hravé programovací dílně společnosti Czechitas.

Svět rostlin, jak jste jej nikdy neviděli, představí Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR. Můžete zkusit hádat, které části rostlin se hodí či nehodí k jídlu a čeká vás poznávání koření a bylinek. Zahrát si můžete i na rostlinné genetiky. Budete si moci zkusit pipetování, práci s rostlinným materiálem či skládání karyotypu.

Přijďte ochutnat ty nejpálivější dobroty od legendárního Pekelníka, pěstované s láskou a péčí a především šetrně k planetě. Na stánku budou k mání lahodné i pekelné omáčky, koření a prakticky vše, co lze z chilli vyrobit.

Vydejte se s námi za tajuplnými nočními živočichy. V programu budou ukázky handicapovaných netopýrů, představení moderní techniky používané při výzkumu apod. V přednáškovém sále budeme promítat dokumenty České televize Náš soused netopýr a Netopýři ve tmě. Ve spolupráci s Českou společností na ochranu netopýrů.

Vědeckotechnický park UP představí výsledky Proof of Concept projektu UP realizovaného z programu TA ČR Gama. Seznámíte se s desítkou výstupů včetně prototypových zařízení pro měření vlastností kovových materiálů, automatické odmlžování autoskel, laboratorní vybavení, čipu pro kontrolu vody a interaktivncích 3D vytištěných objektů. Také si vyzkoušíte aplikaci pro určení optimální tréninkové dávky ve sportu.

Expozice Pevnosti poznání

Dnes a denně vyhazujeme do přírody obrovské množství věcí, které nepotřebujeme. Některé odpady příliš nevadí a neškodí. Jiné naopak přírodě rozhodně neprospívají. Víte, jak dlouho trvá rozklad nejrůznějších materiálů v přírodě (např. v lese či mořské vodě)?

S každým pípnutím pokladny v obchodě si kupujeme nejen výrobky samotné. Za každou věcí se plíživě skrývá určité množství spotřebované, tzv. virtuální vody. Někdy jde o litry, jindy o desetitisíce litrů. V naší expozici se Živá voda se dozvíte, jaké množství vody se spotřebovává k výrobě věcí v našich domácnostech.

Vypočítejte si svou ekologickou stopu spotřeby a zjistěte, kolik bychom potřebovali planet, kdyby každý žil jako vy.

Představíme vesmírnou třídící linku z LEGO robotiky. Zjistíte, jak by roboti za nás mohli třídit odpad. Chybět nebude ani simulace v reálném čase, která ukazuje, jaké sondy a satelity obíhají naši Zemi.

V laboratoři poznání se pro tentokrát budeme zabývat zemskou atmosférou. Zaměříme se na dva nejvíce zastoupené plyny dusík a kyslík. Co všechno tyto látky dokáží a jak si je můžeme připravit nebo vyrobit, se dozvíte od našich skvělých chemiků. Určitě by vás zajímalo, které plyny se jakou mírou podílí na tvorbě skleníkového efektu. Doslova uslyšíte, co dokáže fluorid sírový, připravíme oxid uhličitý a ukážeme jeho vlastnosti. Aby toho nebylo málo, prozradíme vám, který vědec měl největší negativní vliv na stav zemské atmosféry než jakýkoli jiný organismus v historii Země.