Výstava - Jan Vermouzek - SIBIŘ

6.9.2019 – 10.10.2019, 23:59

Fotografie vznikaly v létě roku 2016 na území východní Sibiře v oblasti Krasnojarského kraje, zejména pak v městečku Motygino, vesnicích Ordzhonikidze, Kamenka a na řece Angara. Autor uvádí: „Po roce 1990, kdy došlo ke změně režimu a následně státního uspořádání, se v této oblasti rozpadla státem řízená infrastruktura.

To mělo za následek zhoršení ekonomické situace zdejších obyvatel, lidé pak byli odkázáni pouze sami na sebe. Pro podstatnou část z nich se staly přírodní zdroje rozlehlé Sibiře přilepšením a někdy i základním zdrojem obživy. Životodárnou tepnou je zde řeka Angara, poskytující obživu hlavně rybolovem, je i důležitou dopravní cestou pro splavované dřevo z lesů či pro povrchově těžené uhlí. Lesy kromě dřeva poskytují i množství zvěře, častý je například lov medvědů. Život zde není lehký, plody přírody jej činí o něco snesitelnějším, ovšem lidé si z přírody berou víc, než jim bude schopna dlouhodobě poskytovat.“

Jan Vermouzek
Narozen v roce 1979 v Brně, kde žije a pracuje. Od roku 2007 studoval na Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, obor tvůrčí fotografie. Pracuje jako IT specialista se zaměřením na počítačové sítě. Ve své volné fotografické tvorbě se věnuje hlavně černobílému dokumentu, doma i v zahraničí. Je držitelem několika cen CzechPressPhoto v kategorii každodenní život. V roce 2017 absolvoval magisterské studium na ITF v Opavě. Vystaveným Souborem Sibiř ukončil svá studia.

Kde:

předsálí kina Kotva, České Budějovice, Lidická 2110