Ovocnářská výstava v Žatci již má svoji tradici

27.9.2019, 10:00 – 28.9.2019, 17:00

Už pátý ročník výstavy regionálního ovoce v Křížově vile v Žatci proběhne v pátek 27. a v sobotu 28. září 2019 vždy od 10.00 do 17.00 hodin. Jablka, hrušky a švestky od sadařů a zahrádkářů z blízkých ovocnářských oblastí bude Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci vystavovat již popáté.

Cena vstupenky: 8/20/30/60 Kč

Vystavené odrůdy si návštěvníci během obou dnů mohou nejen prohlížet, ale i hodnotit v soutěži o nejkrásnější jablko a některé odrůdy budou i k ochutnání. Na zahradě vily se můžete občerstvit, nakoupit ovocnářské produkty nebo zabavit své děti v tvořivém koutku a při zpracování ovoce. Na sobotní odpoledne je připravena k poslechu a odpočinku hudba lubenecké kapely Modrá kost a zpěv žatecké písničkářky Ráchel Pabianové.

Zahrádkářům nabídneme odborné určení odrůdy u donesených jablek, semínka ze sdíleného projektu Semínkovna či návody a pěstitelské rady od odborníků z Českého zahrádkářského svazu.

V budově Křížovy vily najdete v patře výstavku s tipy na výlet za ovocnářskými zajímavostmi a výstavu džemů/marmelád z domácností i dílen drobných živnostníků v našem regionu. Vybrané zavařeniny budou v sobotu hodnoceny odbornou komisí, která vybere tři nejchutnější džemy a od 15.00 bude ochutnávka zavařenin určena i veřejnosti. 

Po dobu trvání výstavy si návštěvníci mohou prohlédnout i aktuální výstavu papírových modelů v přízemí Křížovy vily nebo výtvarné dekorace s námětem ovoce od žateckých mateřských škol a výtvarného oboru ZUŠ.

Vstupné: základní 30,- Kč, snížené 20,- Kč, rodinné 60,- Kč, MŠ á 8,- Kč, ZŠ a SŠ á 20,- Kč.   

 

Zpracováváte ovoce na marmelády a džemy?

Podpořte jednou skleničkou i ovocnářskou výstavu v Žatci!

Regionální muzeum v Žatci se obrací na veřejnost s nabídkou spolupráce.
V září letošního roku (v pátek 27.9. a v sobotu 28.9.)  budeme pořádat již pátou výstavu ovoce na zahradě Křížovy vily v Zeyerově ulici v Žatci.

K výstavě opět připravujeme i doprovodné akce. Kromě prezentace regionálního ovoce na zahradě vily chystáme i výstavku a ochutnávku marmelád, džemů, povidel, klevel a jiných ovocných zavařenin. Pokud i vy děláte domácí marmelády/džemy a můžete věnovat od každého druhu 1-2 skleničky, rádi vás zařadíme do výstavky, případně i soutěže.

Pokud chcete jen spoluvytvářet výstavku, prosíme o 1 skleničku od každého druhu.  Uveďte, z jakého ovoce zavařenina je a vaše jméno. Vaše marmeláda půjde do výstavky. 

Pokud chcete některou zavařeninu zařadit i do soutěže, prosíme u soutěžních zavařenin o dodání 2 skleniček (jedna bude vystavena, druhá bude hodnocena porotou).

 Autoři vítězných marmelád/džemů budou odměněni bedýnkou nejlepších regionálních jablek a obdrží originální odznak s logem výstavy.

Marmelády (i loňské ročníky) můžete donést již nyní a v průběhu celého léta, nejpozději do 20. 9. 2019 v běžné otevírací době do:

 Křížovy vily, Zeyerova 344, Žatec nebo do budovy Staré papírny Volyňských Čechů 733, Žatec

Veškeré další dotazy zodpovíme na níže uvedených kontaktech:

Kubíková - tel.:775 456 968,   kubikova@muzeumzatec.cz
Čížek - tel.: 774 411 350,  cizek@muzeumzatec.cz
Z. Vondráčková - tel.: 774 192 414,  vondrackova@muzeumzatec.cz