Upozornění

V souvislosti s postpandemickou situací a řadě zrušených akcí si raději ověřujte konání akcí u jejich pořdatelů. Bohužel stále nemůžeme ručit za správnost termínů uvedených na kdykde.cz. Děkujeme za pochopení.

Do kin vstoupí romantické drama Florencino knihkupectví - premiéra v kině EDISON

18.7.2019

Emily Mortimer jako svobodomyslná vdova Florence, která se v konzervativním britském městečku 50. let rozhodne otevřít knihkupectví s provokativními tituly jako Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita. To se nelíbí místní honoraci, která se rozhodne její plán překazit.

Film oslavující lásku ke knihám je adaptací slavného románu Penelope Fitzgeraldové z roku 1978, odehrávající se v ospalém anglickém městečku 50. let. Právě tady se Florence Greenová rozhodne otevřít knihkupectví s progresivní moderní literaturou, aby se po smrti manžela jen neutápěla v žalu. Tiché městečko Hardborough, nedotčené sociální či sexuální revolucí, které probíhají ve vzdálených velkoměstech, ale není na provokativní díla současné literatury připraveno. Když Florence začne propagovat klasická díla soudobé prózy, jakými jsou například Nabokovova Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho, v místních maloměšťácích probudí dlouho potlačované emoce. Navíc svými činy rozhněvá manipulativní a pomstychtivou doyenku místní společnosti Violet Gamartovou, v níž změny prosazované hlavní hrdinkou vzbudí žárlivost pramenící z uražené ješitnosti, a rozhodne se Florence její plán překazit…

Film měl premiéru na MFF v Berlíně 2018 v sekci Berlinale Special Gala.

PREMIÉRA S LEKTORSKÝM ÚVODEM V KINĚ EDISON
Česká premiéra filmu proběhne ve čtvrtek 18. července v pražském kině EDISON Filmhub – všechny tři veřejné premiérové projekce (od 16:45. 19:00 a 21:15) uvede filmová teoretička Šárka Gmiterková z Ústavu filmu audiovizuální kultury Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Režie: Isabel Coixet
V hlavních rolích: Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bill Nighy
Premiéra: 18. 7. 2019