Jazz in Písek

2.8.2019

Písecký svátek jazzu

V pátek 2. srpna se můžete v Písku těšit na zajímavou koncentraci vynikajících jazzmanů. V Palackého sadech se totiž uskuteční už třetí ročník mezinárodního jazzového festivalu pod širým nebem JAZZ IN PÍSEK. Akci pořádá Centrum kultury města Písek (CKMP). 

Cena vstupenky: zdarma Kč

Letos se od 17 hodin představí Soul Sisters, Nejtek-Klápště-Wróblewski, Mike Parker´s Trio Theory a Luboš Soukup Quartet. Znalci jazzu už tuší, že je čeká odpoledne a večer plný skvělých hudebních zážitků,“ říká k letošnímu ročníku jazzového festivalu ředitel CKMP Josef Kašpar. 

Soul Sisters je projekt zpěvačky Lucie Víškové, díky kterému uslyšíte nejslavnější hity  Stevieho  Wondera, Arethy Franklin a dalších interpretů v originálním podání s prvky jazzu, latin music a soulu. Zpěvačku doprovázejí Jakub Urban na klavír a keyboards, Jakub Antl na baskytaru a Ondřej Sluka na bicí. 

Trojice Nejtek – Klápště - Wróblewski je seskupením tří výrazných osobností české hudební scény, které působí v různých tělesech napříč žánry. Kapela kombinuje vlivy jazzové tradice, současné vážné hudby i hudby lidové. Významný skladatel soudobé hudby Michal Nejtek a leader několika českých, norských i mezinárodních těles Michal Wróblewski  již řadu let plánovali vznik společného hudebního projektu.  Po návratu Michala Wróblewského z Osla se tento plán konečně mohl uskutečnit. Oba hudebníci si ke svému záměru přizvali výborného basistu Miloše Klápště, který je jedním z nejvyhledávanějších basistů v Čechách.

Mike Parker's Trio Theory tvoří skladatel a hráč na kontrabas z New Yorku Mike Parker dohromady s dvojnásobným držitelem nominace na cenu Grammy, bubeníkem Frankem Parkerem a polským hráčem na tenorsaxofon z Krakova Slawkem Pezdou. Jako jazzové trio přidávají do své hudby  syrovou energii rocku, citlivost hudby klasické, strukturální plochy avantgardy a rytmickou a harmonickou pestrost moderního jazzu. 

Luboš Soukup Quartet feat. David Dorůžka propojuje netradičním způsobem skandinávský a středoevropských přístup k jazzu. Kvartet interpretuje převážně kompozice Luboše Soukupa, ale nebojí se ani volné improvizace. O stabilní rytmický základ projektu se stará dánský basista Morten Christian Haxholm Jensen a vyzrálý dánský bubeník Morten Hæsum. Oba dva patří ke špičkovým muzikantům, kteří sklízejí úspěchy i za hranicemi Skandinávie. Kvartet doplňuje německý pianista Christian Pabst, výjimečně lyrický hudebník. Hostem Luboše Soukupa bude David Dorůžka, český jazzový kytarista, který má za sebou studium hudby v USA, evropské turné, účast na řadě světových festivalů a spolupráci se světovými jazzmany. 

Součástí festivalu bude výstava nejlepších fotografií ze světové fotosoutěže JAZZ WORLD PHOTO. Panely s fotografiemi budou k vidění v Hudebním pavilonu. Tak nezapomeňte, že 2. srpna vedou cesty všech milovníků jazzu do píseckých Palackého sadů. Festival je součásti Píseckého kulturního léta a vstup na něj je zdarma.