Kov ve městě v Lipníku nad Bečvou

13.6.2019 – 30.9.2019, 23:59

Výstava Kov ve městě XV.

Lipník nad Bečvou jako město kovářské láká i letos turisty na exteriérovou výstavu uměleckých kovářů s názvem Kov ve městě.

  1. ročník této výstavy je prezentací mistra tradičního umělěckého kovářství Milana Michny z Brna. Kované exponáty budou v centru města a v zámeckém parku k vidění do 30. září 2019. Kurátorem výstavy je kastelán hradu Helfštýn, Jan Lauro.

Umělecký kovář Milan Michna se narodil roku 1941 ve Vrbici u Břeclavi. Svou uměleckou dráhu zahájil v roce 1966 založením uměleckokovářské dílny v Brně. Zasloužil se o vzkříšení tvorby uměleckého kovářství v českých zemích. Jeho rozsáhlé dílo čítá stovky výtvarných prací, s nimiž se setkáváme na mnoha místech České republiky i v zahraničí. Velká část tohoto pozoruhodného díla zkrášluje město Brno. Pro Brno vytvářel Milan Michna originální kované artefakty, jako jsou mříže, brány, pylony, reklamní štíty, svítidla či vitráže; tyto realizace se staly trvalou součástí např. areálu Staré radnice, Besedního domu, náměstí Svobody či výstaviště. Díky originalitě, charakteristické robustnosti, kráse i funkčnosti je jeho dílo významným obohacením života, kultury a moderní tváře města Brna.

Během výstavy probíhá také anketa o nejoblíbenějším exponátu, do které se může zapojit každý. Hlasovací lístky jsou k dostání v Turistickém informačním centru a v galerii Konírna. Za účast v anketě dostanete malou odměnu – magnetku s fotografií loňského vítězného exponátu Houpačka Koník, která je společnou prací Pavlů Tasovských. Po skončení výstavy proběhne ze všech odevzdaných anketních lístků losování o dárky, jejichž součástí je něco kovaného a také drobné předměty, prezentující město.

Město kovářské

Coby město kovářské nabízí Lipník také zhlédnutí stálou expozici Alfreda Habermanna -papeže kovářů, v prostorech turistického informačního centra, které se nachází na náměstí. Výstava je pro veřejnost otevřena vždy v otevírací době TIC. Zároveň informační centrum Kovářskou prohlídku s průvodcem. Prohlídka představuje 11 kovářských exemplářů rozmístěných v centru města i u významných památek. Kovanou dominantou lipenského náměstí je plastika TILIA, která byla vytvořena podle předlohy Alfreda Habermanna v dílně Pavla Tasovského s pomocí Christinne Habermann von Hoch. Poté zavede návštěvníky k dalším neméně významným exponátům – JANUA RESERATA – BRÁNA OTEVŘENÁ, O.S.U.D, SMĚR, MEMENTO, GRAMEC, IN AQUA AEQUITAS II.

Nedaleký Hefaiston

Pokud byste ještě neměli kovaných objektů a kovářů dost, můžete o posledním srpnovém víkendu (23. 8 – 25. 8. 2019) navštívit nedaleký hrad Helfštýn, kde se každoročně koná evropské mezinárodní setkání kovářů Hefaiston. Akce, která byla loni vyhlášena nejlepším projektem turistického ruchu v Olomouckém kraji, nabízí to nejlepší z produkce světových uměleckých kovářů, živou tvorbu, přednášky, soutěže a skvělé koncerty.