Upozornění

V souvislosti s postpandemickou situací a řadě zrušených akcí si raději ověřujte konání akcí u jejich pořdatelů. Bohužel stále nemůžeme ručit za správnost termínů uvedených na kdykde.cz. Děkujeme za pochopení.

MILUJETE NOVÝ CIRKUS? PŘIJEĎTE DO TRUTNOVA! - CIRK-UFF

29.5.2019 – 2.6.2019, 23:59

Protože jenom tady zažijete báječný festival plný adrenalinu, euforie, skvělých výkonů a nevšedních zažitků. Mezinárodní festival Cirk-UFF zve ty nejlepší české soubory i zahraniční esa. Navíc nabízí i skvělé párty nebo workshopy pro děti.

Velkým tahákem je parta Gravity & Other Myths, která se na festival vrací po dvou letech. V roce 2017 Trutnov oslnila inscenací „Backbone“, letos představí „A Simple Space”. Austrálii zastupuje i dvojice Jascha Boyce a Joren Dawson s představením „Jelly Or Jam”. Je to mimořádně vtipná rodinná show. Účinkující jsou částečně ze souboru Gravity & Other Myths, což je příslibem neobyčejné podívané.
Silné zastoupení má i česká scéna! Přijede Cirk La Putyka, tentokrát s inscenací „ADHD”. Návštěvníci Cirk-UFFu se mohou těšit také na „Ego” od Losers Cirque Company. Vystoupí ovšem i Bratři v tricku, Squadra Sua a mnozí další.

9. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu se koná ve dnech 29. května - 2. června a má podtitul „australský“. Uskuteční se totiž rovněž veřejné povídání s australskými odborníky o cirkusovém vzdělávání a novém cirkusu obecně. Jinými slovy - budeme si s Australany povídat o tom, jak učit cirkus děti. Protože skvělých školiček je v Austrálii spousta, a proto tamní cirkus vypadá, jak vypadá. Tedy výtečně.

Milujete informace? Potom čtěte! Vše o festivalu Cirk-UFF najdete na www.cirkuff.cz

Mezi největší lákadla bude jistě patřit špičkový australský spoubor Gravity & Other Myths (GOM) a jejich mezinárodně veleúspěšné představení A Simple Space. GOM už byli v Trutnově před dvěma lety, kdy zde nejdříve nazkoušeli a pak předvedli s mimořádným úspěchem show Backbone. „Na Zemi je několik oblastí, kde má nový cirkus opravdu vysokou úroveň. Je to samozřejmě Francie, dále Skandinávie, Kanada a právě Austrálie. S jejich scénou máme už pár let blízké vztahy a já vidím v propojení mezi velmi umělecky silnou českou a komplexně velmi rozvinutou australskou scénou řadu možných výhod právě pro nás,“ řekl ředitel a zakladatel Cirk-UFFu Libor Kasík.  Zároveň doplnil, že z Austrálie rovněž přijíždí show Jelly or Jam. Podstatné ale je i to, že Cirk-UFF letos chystá konferenci právě s Australany, na které by se všichni zájemci z řad profesionálů i běžných návštěvníků měli dozvědět, jak nejlépe pracovat v oblasti cirkusu s dětmi a mládeží.  Právě v tom je Austrálie díky řadě skvělých školiček absolutní špička. „Do budoucna máme v plánu zřídit ve spolupráci s Australany školičky, kde budou moci učit právě oni. Letos také chceme rozběhnout australsko-český projekt, jehož výsledek – špičkovou show – bychom měli premiérovat na příštím, desátém ročníku Cirk-UFFu,“ doplnil Kasík.

Česká novocirkusová scéna

Tradiční záležitostí Cirk-UFFu je rovněž tzv. Czech Showcase, tedy přehlídka toho nejlepšího, co v poslední době vzniklo v tuzemsku. „Mezi tato představení patří bezesporu ADHD Cirku La Putyka. Je to snad jejich vůbec nejlepší věc. Rosťa Novák šel až na maximální dřeň a opravdu se vyplatilo. A podobně Ego od Losers Cirque Company. Je to fyzicky extrémně náročné, ale i velmi vtipné. Zkrátka se to klukům opravdu povedlo,“ nastínil letošní lahůdky Kasík s doplněním, že specialitku si pro své diváky v Trutnově připravili Bratři v Tricku, kteří letos slaví desáté narozeniny.

Specialitou letošního ročníku bude představení s názvem Pure, jež tvoří trutnovští performeři v čele s Kateřinou Talavaškovou. „Naším cílem obecně je podporovat vznik a růst místních uměleckých komunit, a to například tím, že jim dáme možnost pracovat s umělci světové úrovně. To vše má pak velmi pozitivní vliv nejen na tyto komunity, ale i na společnost jako celek. To je podpořeno čísly a fakty. A tuhle partu, jejímž základem jsou tanečnice z místní ZUŠ, znám dlouho a sleduji jejich zápal pro cirkus, kterému se v poslední době věnují. Vnímám jejich neobyčejnou šikovnost jak řemeslnou, tak uměleckou. Proto jsem je vybídl, ať připraví něco, s čím jim umožníme předvést se vedle světových hvězd typu Gravity nebo La Putyka. A zatím to vypadá opravdu nadějně, myslím, že budeme mít být na co hrdí,“ nastínil Kasík.

Vstupenky je možno kupovat přímo v trutnovském Uffu, nebo rovněž online na adrese http://www.cirkuff.cz/program/, kde je k dispozici kompletní program festivalu. A to včetně večerních party a dalšího doprovodného programu.