Jak působí výtvarná díla na lidský mozek?

24.4.2019, 20:30 – 22:30

Příběh, emoce, vzpomínky. To všechno dokáže u nás vyvolat vizuální umění, ať už jde o výtvarná díla, mediální obrazy anebo reklamu.

Často se hovoří o vztahu mezi umělcem a jeho tvorbou, ale už méně o tom, jak ovlivňují umělecká díla běžné lidi a jejich mozek. Nahlédněte s výzkumníkem Petrem Adámkem z Národního ústavu duševního zdraví do výzkumu na pomezí psychologie vizuálního vnímání, umělecké teorie a neurověd. Přednášející je součástí výzkumné skupiny Obraz, mysl a mozek, která se zabývá vlivem výtvarných děl na lidský mozek.

Petr Adámek bude poutavě vyprávět o:
- experimentálním výzkumu na pomezí psychologie vizuálního vnímání, umělecké teorie a neurověd
- ukáže výsledky experimentu v magnetické rezonanci, který se zabýval tématem pohledu v portrétním malířství
- problematice umělecké intence zkoumané pomocí eye-trackingu
- experimentu, jež se pokusil odhalit mechanismus, který stojí za tím proč na nás některé obrazy tak silně působí
- konkrétních výzkumných záměrech a dílčích výsledcích interdisciplinární skupiny Obraz, mysl, mozek

Po přednášce je připravená diskuze.

Petr Adámek
absolvoval obor Dějiny umění na FF JU v roce 2013. Magisterský titul poté získal na Semináři dějin umění FF MU v Brně za práci pojednávající o experimentálním výzkumu umělecké intence. Již během svého studia v Českých Budějovicích aktivně spolupracoval na uměleckohistorických grantových projektech a věnoval se publikační činnosti. Při studiu v Brně se však začal zajímat o současný neurovědní výzkum a zaměřil se na oblast lidské percepce uměleckých děl. V současné době je studentem doktorského studia oboru Neurověd na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Pod vedením doc. Ladislava Kesnera pracuje ve výzkumném týmu Obraz, mysl, mozek v laboratořích Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech a zároveň spolupracuje na chodu kognitivní laboratoře Univerzity Palackého v Olomouci.