ERIK TABERY

24.3.2019

Český novinář a publicista Erik Tabery, který bude hostem moderátora Petra Viziny v dubnovém dílu našeho literárního večírku, se podle vlastních slov narodil v jihočeském Vimperku a dětství prožil v Českých Budějovicích.  

Cena vstupenky: zdarma Kč

V redakci týdeníku Respekt začal pracovat jako elév v roce 1997, po dvou letech se stal kmenovým členem redakce. Šéfredaktorem Respektu je od ledna 2009. Píše zejména politické komentáře. V roce 2003 obdržel za komentáře cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let. V únoru 2009 pak získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu. Je autorem knih Vládneme, nerušit, za niž získal prestižní cenu Toma Stopparda, byla také nominována na cenu Magnesia Litera, a Hledá se prezident, která byla rovněž nominována na cenu Magnesia Litera. Podle první z nich byl natočen dokumentární film, který získal cenu Trilobit.

Dále je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula. V srpnu 2017 mu vyšla zatím poslední kniha Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše, v níž popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Kniha získala cenu Magnesia Litera coby Kniha roku 2018. O literatuře. Kavárna KUS od 19 hodin. Vstupné zdarma.