Upozornění

V souvislosti s postpandemickou situací a řadě zrušených akcí si raději ověřujte konání akcí u jejich pořdatelů. Bohužel stále nemůžeme ručit za správnost termínů uvedených na kdykde.cz. Děkujeme za pochopení.
ROBERT ĎÁBEL - Divadlo Antonína Dvořáka
  • Adresa:
    Čs. legií 148/14
    Ostrava – Moravská Ostrava 701 04
Giacomo Meyerbeer (1791–1864)
 
Francouzská velká opera (grand opéra) o pěti dějstvích z roku 1831, libreto Eugène Scribe (1791–1861) a Louis Marie Germain Delavigne (1790–1868) podle středověké legendy
 
Francouzské publikum do poloviny 19. století milovalo pompézní opery s velkými baletními výstupy a ještě lépe s luxusní výpravou a bombastickými efekty. Meyerbeer stanul v čele tohoto náročného žánru uvedením Roberta ďábla, který se stal natolik populárním, že dokonce konkuroval dílům Gioacchina Rossiniho. Samotný Chopin ho nazval jako „mistrovský kus, kde ďáblové zpívají na hlásné trouby a mrtví vstávají z hrobů“. Opera by se dala nazvat legendou o touze po lásce, cti, moci a nesmrtelnosti, kterou zosobňuje středověký rytíř. Jeho „faustovský“ příběh plný ďábelských svodů se ovšem nese v duchu tradičně francouzském: Víno, hra a krásky, to jsou naše jediné lásky!
 
Uvádíme ve francouzském originále s českými a anglickými titulky
 
Délka představení: 3 hodiny (2 přestávky)