Upozornění

V souvislosti s postpandemickou situací a řadě zrušených akcí si raději ověřujte konání akcí u jejich pořdatelů. Bohužel stále nemůžeme ručit za správnost termínů uvedených na kdykde.cz. Děkujeme za pochopení.

FAJNMEN (QED) - Činoherní klub

20.11.2019, 19:30 – 21:30

Richard Feynman, chcete-li fajn chlap, geniální fyzik a přesto nezřízený optimista a obdivovatel života.

FAJNMEN (QED) - Činoherní klub
  • Adresa:
    Ve Smečkách 26
    Praha 1 11000

Inscenace je soustředěným a vtipným postižením situací ze závěru života geniálního fyzika Richarda Feynmana, nositele Nobelovy ceny. Především však je bystrou studií a pozoruhodným příspěvkem k tradičnímu tématu našeho divadla -  jak rozporuplné a složitě pochopitelné jsou naše životy a  co jsme tedy vlastně zač. V režii Jakuba Zindulky uvidíte v hlavní roli Vladimíra Kratinu. Inscenace má premiéru 11. prosince.

Dalo by se říci, že generálním tématem hry QED je téma přírody, jak té neuchopitelné, která nás obklopuje, tak té, jež je ztělesněna krásou ženy. Odtud motto večera:  „Celý život jsem se snažil tančit s paní Přírodou a svádět ji… jenže ta tě závoj nadzdvihnout nenechá…“ Obecně dramaturgicky vzato, připomene se nám jedno z prazákladních témat Činoherního klubu, že totiž člověk ve své nedokonalosti není žádným pánem tvorstva a veškerenstva. Jakub Zindulka a Vladimír Kratina na druhé straně nepropadli odborničení, jak by mohl naznačovat  poněkud odstrašující název Kvantová elektrodynamika; chtějí zkrátka podat podmanivý obraz renesančního člověka mnoha obdivuhodných zájmů a espritu. Je to spíš nedidaktické zahloubání nad neukončeností vědy a konečností lidského života. Východiskem inscenace byl nejen text Petera Parnella, ale samozřejmě Feynmanovy knihy samy o sobě, které jsou dostupné v českých překladech a přinášejí bohatou inspiraci pro každého, kdo se chce nad něčím zamyslet, možná se něco dozvědět, ale také se dobře pobavit.  Jak s oblibou o Richardu Feynmanovi říká Vladimír Kratina, byl to prostě „fajn men“.   
(Roman Císař)

OSOBY A OBSAZENÍ
Richard Feynman, fyzik: Vladimír Kratina
Miriam Paulová, studentka:
Petra Horváthová nebo Beáta Kaňoková 

 
Překlad /  Lucie Kolouchová
Úprava /  Jakub Zindulka a Vladimír Kratina
Režie a scéna /  Jakub Zindulka
Dramaturgie /  Roman Císař, Vladimír Procházka
Kostýmy /  Ladislava Koukalová
Odborný poradce /  Ing. Jan Očenášek Ph.D.

inspice: Markéta Řezáčová
světla: Milan Pastyřík,
Petr Taclík
zvuk: Zdeněk John, Radek Šebele
rekvizity: Jan Janák,
Marian Fiedler
masky: Zuzana Báťková,
Radka Kadlecová
garderoba: Ladislava Koukalová
stavby: Marian Fiedler, 
Tomáš Olejník, Tomáš Madar,
Tomáš Otta