Upozornění

V souvislosti s postpandemickou situací a řadě zrušených akcí si raději ověřujte konání akcí u jejich pořdatelů. Bohužel stále nemůžeme ručit za správnost termínů uvedených na kdykde.cz. Děkujeme za pochopení.

MHF Český Krumlov 2019 - Závěrečný galakoncert: To nejlepší ze světové opery

10.8.2019, 20:30 – 21:30

Adriana Kučerová /soprán/, Štěpánka Pučálková /mezzosoprán/, Richard Troxell /tenor/, Boris Prýgl /basbaryton/ , PKF

Cena vstupenky: 245 - 2890 Kč

O umělcích


Sopranistka Adriana Kučerová patří k nejmladší generaci slovenských operních pěvkyň. Studium absolvovala na VŠMU v Bratislavě a Národní konzervatoři v Lyonu. Na svém kontě má několik ocenění ze soutěží, především vítězství v soutěži Hanse Gabora Belvedere ve Vídni v roce 2005. Na scéně Opery SND se představila v Händlově Alcine nebo v Brittenově Peterovi Grimesovi. První zahraniční příležitosti přišly v roce 2006, kdy vystoupila na Salzburg Mozart Wochen i prestižních Salzburger Festspiele. Následovala pozvání do milánské La Scaly, kde debutovala v Purcellově opeře Dido a Aeneas, do Divadla na Vídeňce pod taktovkou Fabia Luisiho a účinkování v Glyndebourne Touring Opera, kde ztvárnila postavu Adiny v Nápoji lásky.


Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková absolvovala studium na Universität Mozarteum v Salcburku pod vedením Univ. Prof. KS Elisabeth Wilke a Prof. Eike Gramsse. Současně byla vyznamenána organizací Stiftung Mozarteum Medailí Lilli Lehmann. V roce 2015 se stala finalistkou mezinárodní pěvecké soutěže Hans Gabor Belvedere v Amsterdamu. V roce 2016 se zúčastnila mezinárodní pěvecké soutěže Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille, kde získala druhou nejvyšší udělenou cenu „Cena za nejlepší ženský hlas“. Představila se v řadě produkcí salcburské Univerzity Mozarteum a Landestheater Salzburg. V létě 2013 vystoupila na Salzburger Festspiele jako Lehrbube (Mistři pěvci norimberští) pod taktovkou Daniela Gattiho a v režii Stefana Herheima. V Landestheater Bregenz a Landestheater Salzburg účinkovala jako Mercedes (Carmen). V loňském roce se představila na prestižním, jubilejním 50. salcburském Velikonočním festivalu v roli Siegrune (Valkýra) pod taktovkou dirigenta a uměleckého ředitele festivalu Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden a v režii Very Nemirové. Od sezony 2018/2019 bude sólistkou Semperovy opery v Drážďanech.


Basbarytonista Boris Prýgl patří k nejtalentovanějším pěvcům mladé generace. Student Vysoké školy múzických umění v Bratislavě ve třídě Petera Mikuláše má na svém kontě již několik vítězství v pěveckých soutěžích včetně titulu absolutního vítěze Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 2015. K jeho zahraničním úspěchům patří 2. místo v Mezinárodní soutěži Ferruccia Tagliaviniho v Rakousku, spolu s cenou za nejlepší interpretaci díla W. A. Mozarta. V červenci 2017 se stal finalistou prestižní mezinárodní pěvecké soutěže Belvedere a finalistou nejslavnější světové soutěže, Operalia Plácida Dominga, kde mu byla udělena Cena Birgit Nilsson. Prýgl získává cenné jevištní zkušenosti jako hostující sólista Slovenského národního divadla v Bratislavě. V květnu 2017 vystoupil na samostatném recitálu na MHF Pražské jaro. Od sezony 2017/18 je členem operního studia Bavorské státní opery v Mnichově.


PKF – Prague Philharmonia je považována za jeden z největších kulturních fenoménů novodobé historie České republiky po roce 1989. Vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946–2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Od počátku sezony 2015–2016 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Za dobu své existence vystoupila s celou plejádou světoznámých dirigentů a sólistů: Christopherem Hogwoodem, Julianem Rachlinem, Marthou Argerich, Jefimem Bronfmanem, Lucianem Pavarottim, Annou Netrebko, Plácidem Domingem, Elinou Garančou, Juanem Diegem Flórezem a řadou dalších. Je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje v předních světových sálech (BBC Proms, Elbphilharmonie Hamburk, Tokyo Suntory Hall, Královská opera Muscat v Ománu ad.). Natočila přes 90 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství: Deutsche Grammophon, Warner Classics, Decca, Supraphon, EMI, Sony Classical nebo Harmonia Mundi. Za své nahrávky má na svém kontě řadu ocenění: Zlatou desku RAC Kanada 2000, Cenu Harmonie 2001, Diapason d´Or 2007. V září 2018 vyšla u společnosti Warner Classics její profilová nahrávka s díly Ravela, Debussyho a Bizeta.