MHF Český Krumlov 2019 - The Naghash Ensemble of Armenia, Jihočeská filharmonie: „Songs of Exile“

2.8.2019, 19:30 – 21:30

Spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu.

Cena vstupenky: 145 - 890 Kč

Jihočeská filharmonie byla založena v Českých Budějovicích v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich. Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Členy orchestru jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty. Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost tak, aby přišli i ti Jihočeši, které tzv. vážná hudba doposud míjí.

Program

John Hodian/M’krtich Naghash: On Greed, In this World by Sin You Wander, On behalf of Ghareebs, Composed in Exile (Intermission) On the Vanity of this World, Futile Judgement, Passing in the Glory of this World, Lamentations for the Dead

Program s názvem „Songs of Exile“ souboru The Naghash Ensemble a smyčcové sekce Jihočeské filharmonie je kombinací duchovního rozměru arménských lidových písní s klasickou hudbou, současným post-minimalismem a energií rocku a jazzu. Vynikající arménští instrumentalisté souboru The Naghash Ensemble hrající na duduk, oud, dhol a klavír spojí síly s Jihočeskou filharmonií, aby pod taktovkou arménsko-amerického skladatele Johna Hodiana zahráli hudbu založenou na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe. „Songs of Exile“ jsou hlubokou meditací o vztahu člověka k Bohu z pohledu kněze, který byl donucen žít mnoho let v exilu.