Epos 257 zahajuje výstavu Kus za kus, kde odhalí zákulisí výměny bankovek v projektu Retroreflexe

19.11.2018, 10:00 – 25.11.2018, 18:00

Výtvarník a performer Epos 257 vydražil 7. října v Obecním domě své dílo 3080 transakcí za rekordní částku 1.100.000 Kč, kterou doposud žádný český umělec mladé generace v aukci nezískal. Nyní se vrací do galerie aukčního domu European Arts, aby ještě jednou otevřel dlouhodobý projekt Retroreflexe a nabídl k prodeji dlažební kostky zcizené v pražských ulicích. Zároveň odhaluje dosud utajovaný zásah do bankovek, které minulý rok vyměnil s návštěvníky stejnojmenné výstavy v Národní galerii. Výstava Kus za kus probíhá od 19. do 25. listopadu v galerii síně European Arts (Senovážně nám. 8, Praha 1). Vstup je volný.

Epos 257 zahajuje výstavu Kus za kus, kde odhalí zákulisí výměny bankovek v projektu Retroreflexe

Na počátku října vydražil igelitku s 878 tisíci korun. Dostal za ni milión sto tisíc. Médii byl prohlášen naším nejdražším mladým umělcem. Neměli bychom však částky od sebe odečíst, abychom zjistili, na kolik se cení Eposovo rozhodnutí prodat peníze jako umělecké dílo? V jistém smyslu to je špatný nápad. Milión je přeci magické číslo, základní jednotka bohatství a úspěchu,“ dodává kurátor Jiří Ptáček.

Epos 257 svým uměleckým aktem vytvořil výtvarné dílo ze samotného principu finančních investic do uměleckých děl i dražby, coby zavedené formy prodeje umění. Na týden se vrací do galerie European Arts, aby ještě jednou představil Retroreflexe a zákulisí výměny bankovek. Projekt Retroreflexe se odvíjí od Eposovy reflexe města jako organismu neustálého pohybu a cirkulace. Prvním výstupem se stala monumentální mozaika, kterou na fasádě jednoho smíchovského domu sestavil z dopravních značek vyměněných na pražských dopravních komunikacích. Během výstavy v Národní galerii operoval s principy výměny v několika odlišných podobách. A to jak při směně používaných bankovek za bankovky nové, tak při postupném nahrazování dlažebních kostek s modrým nátěrem parkovacích zón za kostky čisté. Uskladněné v expozici se tyto natřené kostky měnily v artefakt, který podtrhoval Eposovo oscilování mezi street-artem a institucionalizovaným světem umění. Vystavením v galerii Europeans Arts se definitivně stávají komoditou, předmětem nabídky a poptávky, autorovým komentářem k nekonečné absorpční schopnosti trhu.  

Česká veřejnost zná umělce vystupujícího pod pseudonymem Epos 257 zejména díky akci z roku 2009, kdy rozmístil třicet balíků sena po pražských veřejných prostranstvích. Městské úředníky také potrápil oplocením části Palackého náměstí (50 metrů veřejného prostoru, 2010), kde plot vydržel bez povšimnutí téměř dva měsíce. Epos 257 dlouhodobě pracuje s billboardy – střílí na ně paintballovou puškou, rozřezává je, vystavuje i prodává. Jeden z těchto billboardů se stal trvalou součástí sbírek Národní galerie v Praze.

Epos 257: Kus za kus

  1. – 25. listopadu, denně od 10 do 18 hodin

European Arts (Senovážně nám. 8, Praha 1)

Vstup: volný

Facebook: www.facebook.com/events/175751203365311/

Více informací na www.europeanarts.cz a www.epos257.cz.