Festival Khamoro oslaví 20 let

27.5.2018 – 2.6.2018, 23:59

Letošní ročník slibuje výjimečný program nabitý nejen hudebními událostmi.

Jubilejní ročník festivalu Khamoro představí současnou i tradiční romskou kulturu během intenzivního týdne plného hudby, tance, divadla, a dalších akcí od 27. května do 2. červnaPraze. Mezi hosty nechybí velká jména romské kultury, výrazné a inspirativní osobnosti mezinárodního renomé.

Khamoro (romsky „sluníčko“) je nejznámějším profesionálním romským festivalem na světě. Pořádá jej organizace Slovo 21 společně s SP Saga. Za dvě desetiletí existence se festival etabloval jako celospolečenská kulturní událost, která každý rok přiláká přibližně 10 000 návštěvníků z České republiky i ze zahraničí. Na parketech tančí a v sálech se baví společně hosté bez rozdílu věku, pohlaví či národnosti.

U příležitosti jubilea je připraven výjimečný program, k jehož vrcholům bude patřit koncert tří největších světových hvězd gypsy jazzu – tria All Star Gypsy Jazz 28. května v divadle Hybernia. Stochelo Rosenberg z Nizozemska, Angelo Debarre a Tchavolo Schmitt z Francie se naposledy sešli před více než deseti lety v newyorské Carnegie Hall.

Jádrem celého festivalu bude romská hudba, která je významnou součástí světového kulturního dědictví. Za dvacet let se představilo více než 160 profesionálních romských kapel ze 40 zemí světa.

Festival zahájí v neděli 27. května Khamoro party na Vltavě. Na Střeleckém ostrově zahrají Milan Kroka live band, Gipsy.cz a slovenská zpěvačka Gitana. Divadlo La Fabrika ve čtvrtek 31. května a v pátek 1. června hostí koncerty tradiční romské hudby – vystoupí maďarští EtnoRom & Friends, španělští Alba Heredia Flamenco Company, makedonští Kočani Orkestar, ruská Podkova schast'ya, portugalští Ciganoś D´Ouro a Mahala Rai Banda z Rumunska. Domácí romskou scénu bude prezentovat All-Star Band složený z nejlepších českých hudebníků, kteří za dvacet let na Khamoru vystoupili.

Khamoro ale zdaleka není jen o hudbě. Jedinečnou příležitost nahlédnout do světa módy inspirované romskou kulturou nabídne módní přehlídka studia Romani Design v galerii Mánes v úterý 29. května. Ve čtvrtek 31. května v paláci Lucerna slavnostní vernisáž zahájí výjimečnou výstavu fotografií romských žen Neviditelná síla. V ten samý večer se v divadle Alfred ve dvoře odehraje představní s názvem …a zase jsme spali pindral.

V rámci doprovodného programu festival nabídne například dvoudenní mezinárodní konferenci o postavení romských žen, akce pro děti z dětských domovů, přehlídku romské literatury Gavoro, dětský den v parku Portheimka, fotbalový turnaj a mnoho dalšího. Tradiční defilé zhruba 250 účinkujících projde centrem Prahy v pátek 1. června v poledne z Václavského náměstí. Festival zakončí v sobotu 2. června galakoncert v klubu SaSaZu, kde opět zahrají české legendy All-Star Band, šestice zahraničních kapel a jako host vystoupí skvělí rumunští tanečníci Romafest.

Kompletní program na webu festivalu http://www.khamoro.cz/. Předprodej vstupenek na www.goout.cz.

PROGRAM 20. ročníku Světového romského festivalu KHAMORO

27. 5.  (Ne)
19:00 STŘELECKÝ OSTROV - Khamoro party na Vltavě: Milan Kroka live band /CZ, Gipsy.cz/CZ, Gitana/SK

28. 5. (Po)
14:00 BROŽÍKOVA SÍŇ - slavnostní zahájení festivalu (pouze pro zvané)
18:00 GALERIE ČESKÝCH CENTER - vernisáž výstavy Holokaust Sintů a Romů
20:00 DIVADLO HYBERNIA - koncert All Star Gypsy Jazz: Stochelo Rosenberg/NL, Angelo Debarre/FR, Tchavolo Schmitt/FR & Ludovic Beier/FR

29. 5. (Út)
14:00 MĚSTSKÁ KNIHOVNA PRAHA - Gavoro: přehlídka romské literatury
20:00 MÁNES - Módní přehlídka ROMANI/HU

30. 5. (St)
18:00 vernisáž výstavy fotografií makedonských Romů za 1. sv. války (místo v jednání)
20:00 ALFRED VE DVOŘE - divadelní představení „…a zase jsme spali pindral“ (150 Kč)

31. 5. (Čt)
17:00 LUCERNA - vernisáž výstavy romských žen „Neviditelná síla“ vč. diskuze
19:00 LA FABRIKA - koncert tradiční romské hudby (All-star českých kapel/CZ, EtnoRom & Friends/HU, Alba Heredia Flamenco Company/ESP, Kočani Orkestar/MK)  

1. 6. (Pá)
12:00 VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ - defilé účinkujících centrem Prahy
15:00 PARK PORTHEIMKA - dětský den Khamororo
19:00 LA obrázkyFABRIKA - koncert tradiční romské hudby (Podkova štěstí/RU, Ciganos d´Ouro/PT, Mahala Rai Banda/RO)

2. 6. (So)
12:00 SPORTOVNÍ AREÁL PRAŽAČKA - fotbalový turnaj
20:00 SASAZU - galakoncert: All-star českých kapel/CZ, EtnoRom & Friends/HU, Mahala Rai Banda/RO, Kočani Orkestar/MK, Ciganos d’Ouro/PT, Podkova štěstí/RU, Alba Heredia Flamenco Company/ESP & Romafest/RO (310-460Kč)

Během Khamora budou probíhat ještě tyto vícedenní programy

Mezinárodní konference o postavení romských žen
Malá letní škola - týdenní interaktivní vzdělávání o romské kultuře pro studenty vysokých škol; ve spolupráci s FHS UK
Khamoro Kher - program pro děti z dětských domovů
Khamoro sdílí zkušenosti - program pro mladé Romy, kteří se věnují produkci romských akcí