Norma - Národní divadlo

30.5.2018, 19:00 – 2.6.2018, 21:55

Libretista Felice Romani použil svůj starší text psaný podle tragédie francouzského dramatika Alexandre Soumeta Norma čili Vražda dítek (Norma ou L’infanticide); antický příběh se odehrává v době římské okupace Galie, hlavní zápletka se točí kolem tajného manželství galské kněžky Normy s římským prokonzulem Pollionem.

Norma - Národní divadlo
  • Adresa:
    Ostrovní 225/1
    Praha 1 110 00

Autor libreta: Felice Romani
Režie: Tomo Sugao
Scéna: Boris Kudlička
Kostýmy: Alexandra Grusková
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Jitka Slavíková
Světelný design: Wolfgang Goebbel
Video: Stanislaw Zaleski
Pohybová spolupráce: Petr Jirsa

Jako exkluzivní hvězda vystoupí Edita Gruberová. Sbor a Orchestr Státní opery

Premiéry: 2. a 4. 10. 2015

V první polovině 19. století byla v operních představeních nejdůležitější krása zpěvu, „bel canto“, pěvecké mistrovství propojující svrchovanou techniku s emotivním přednesem, a umění legendárních primadon té doby se pro operní skladatele stalo nevysychající inspirací.
U zrodu Normy, nejznámější opery italského skladatele Vincenza Belliniho (1801–1835), stála fenomenální italská sopranistka Giuditta Pasta (1797–1865), kterou po řadě zahraničních úspěchů čekala milánská La Scala; pro svůj debut si přála novou operu od Belliniho. Libretista Felice Romani použil svůj starší text psaný podle tragédie francouzského dramatika Alexandre Soumeta Norma čili Vražda dítek (Norma ou L’infanticide); antický příběh se odehrává v době římské okupace Galie, hlavní zápletka se točí kolem tajného manželství galské kněžky Normy s římským prokonzulem Pollionem. O obrovský úspěch premiéry v La Scale 26. 12. 1831 se zasloužila i Giuditta Pasta, byť zpočátku part Normy kvůli jeho extrémní obtížnosti odmítala.
Do Prahy Norma doputovala už v roce 1835, kdy zazněla italsky ve Stavovském divadle. Národní divadlo nejprve převzalo inscenaci z Proza-tímního divadla a uvedlo ji v českém překladu Václava Aloise Svobody 5. 10. 1884.

Ve třech reprízách naší inscenace v sezoně 2017/18 vystoupí v titulní roli světoznámá operní pěvkyně Edita Gruberová.

Opera je nastudována v italštině. V představení jsou použity české a anglické titulky.