Filmový festival Finále Plzeň oslaví 31. ročník ve velkém. Návštěvníky čeká 140 filmů

19.4.2018 – 24.4.2018, 23:59

Druhá polovina dubna 2018 se v Plzni ponese ve znamení toho nejlepšího z české a slovenské kinematografie uplynulého roku. Od 19. do 24. dubna bude západočeská metropole hostit 31. ročník soutěžního filmového festivalu Finále Plzeň. Jako jediný festival v ČR reflektuje Finále kromě kinematografické a televizní tvorby i produkci internetovou.

V rámci festivalu bude uvedeno 6 premiér či předpremiér. Jmenovitě se jedná o snímek Hastrman, režijní debut Ondřeje Havelky. Dále dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého, slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima nebo historický snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 či dokudrama Jana Geberta Až přijde válka.

Programová sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích opět uvede i zahraniční tvorbu, která vznikla v české koprodukci. Návštěvníci se mohou těšit například na projekty z Rakouska (Doma je tady), Lotyšska a Finska (Sibiřský deník) i Indie (Jak Harry potkal Sejal). Za pozornost stojí též slovenská tvorba, kterou na festivalu zastoupí snímky loňského roku, například DOGG, Špína či Únos. Nechybí ani dokumentární žánr v podobě časosběrných děl Deset let lásky a Sbohem děcáku. Sekce Na vlně představuje výběr nejnovějších filmů vzniklých v roce 2018, Finále promítne strhující dokument o české přírodě Planeta Česko či režijní debut Petra Horkého Švéd v žigulíku o střetu západního myšlení s ruskou mentalitou.

Vyvrcholením festivalu bude jako každoročně slavnostní udílení cen Zlatý ledňáček. Vůbec poprvé budou oceněny i studentské filmy do 40 minut. Vítězové kromě skleněných cen dostanou také finanční odměnu a vítěz studentské sekce obdrží  věcné plnění v hodnotě 100 000 Kč od partnera ceny Magic Lab. O vítězích rozhodnou 4 poroty složené celkem ze 14 zahraničních odborníků. Role předsedy hlavní poroty se ujme Tomasz Wasilewski, polský scénárista a režisér, držitel ceny Stříbrný medvěd z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně za nejlepší scénář. Pozvání přijala i herečka Alexandra Borbély, držitelka Evropské filmové ceny za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu O těle a duši, který byl nominován na Oscara. Mezi další porotce patří například rumunská dokumentární režisérka a filmová producentka Monica Lãzurean-Gorgan, producent dokumentárních snímků Oliver Sertić, vedoucí industry platformy Filmového festivalu v Krakově Katarzyna Wilk či programový ředitel Slovinského filmového festivalu v Celje Igor Palcic. Z českých filmařů či herců do Plzně zavítá například Miroslov Krobot, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Zuzana Kronerová, Vít Klusák, Filip Remunda, Taťjana Medvecká, Jan Hřebejk a mnoho dalších. 

Ředitelka festivalu, Eva Veruňková Kosařová, k programu dodává: „Jednatřicátý ročník dodržuje své letošní motto, opravdu jde o grande finále česko-slovenské tvorby. Vždyť letos slaví česká kinematografie 120 let. Věřím, že své si v něm najde každý návštěvník.

Díky doprovodnému programu ožije v Plzni hned několik míst najednou. V Plzeňském Prazdroji se jako vzpomínka na nedožité 100. narozeniny Miroslava Horníčka promítneme historicky první interaktivní filmový projekt Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Pražský filmový orchestr zahraje v prostorách Autobusové haly DEPO2015 a Klára Vytisková vystoupí v Anděl Music Baru. „Novinkou letošního ročníku bude silent kino, filmová klasika pod širým nebem s živým hudebním doprovodem,“ doplňuje Peter Badač, programový ředitel festivalu, a pokračuje, „v Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou uvedeme ve spolupráci s Papírnou dva výjimečné němé snímky. Hudbu k nim, speciálně složenou pro tuto příležitost, obstarají DJ‘s přímo na místě. Mimořádný film Gustava Machatého Erotikon doprovodí DJ Bartesky s mixem elektra a swingu a Tuzex Christ prvorepublikový velkofilm Svatý Václav z roku 1929, který byl nejvýpravnější filmovou podívanou své doby. Ve snímku, jehož vznik inicioval T. G. Masaryk k 1000. výročí smrti Sv. Václava, se objevily stovky statistů i největší filmové stavby v Evropě 20. let.”

Více informací o festivalu získáte na webu www.festivalfinale.cz