Upozornění

V souvislosti s postpandemickou situací a řadě zrušených akcí si raději ověřujte konání akcí u jejich pořdatelů. Bohužel stále nemůžeme ručit za správnost termínů uvedených na kdykde.cz. Děkujeme za pochopení.

Její pastorkyňa - Divadlo na Vinohradech

7.11.2019, 19:00 – 21:30

Příběh vdovy Petrony Buryjové, přezdívané Kostelnička, a její nevlastní dcery Jenůfy, má téměř dokumentární kriminální zápletku. Vraždou nechtěného nemanželského dítěte vrcholí Kostelniččina snaha změnit neúprosnou skutečnost podle svých představ.

Její pastorkyňa - Divadlo na Vinohradech
  • Adresa:
    Náměstí Míru 1450/7
    Praha 2 120 00

Příběh vdovy Petrony Buryjové, přezdívané Kostelnička, a její nevlastní dcery Jenůfy, má téměř dokumentární kriminální zápletku. Vraždou nechtěného nemanželského dítěte vrcholí Kostelniččina snaha změnit neúprosnou skutečnost podle svých představ. Vrcholné dílo českého realismu přináší dodnes živé zpracování obrazů ze života moravské vesnice konce 19. století. Hra navíc zaujme strhující dramatickou výstavbou, ukazující věčný lidský konflikt mezi společenským pořádkem a lidskou vášní, dotýká se hlubinných obrazů lidské zkušenosti s pomíjivostí a cyklickou obnovou života a dosahuje mravních rozměrů antické tragédie.
V kánonu českého dramatického repertoáru, který se DnV snaží soustavně oživovat, patří dílo tehdy 28-leté prozaičky k desítce nejlepších a stále uváděných dramat. Lokální příběh z moravského Slovácka získal světovou proslulost díky opernímu pracování Leoše Janáčka. Z konkrétního časového a místního omezení, do nějž je děj hry situován, jej k univerzální a všelidské výpovědi otevírá archetypální zakořenění příběhu spalující, společenská tabu překračující lásky, milenecké i rodičovské zrady, nenávisti nevlastních bratří, zrození nového života a jeho sobeckého zničení, zpupné snahy čelit údělu přehlížením lidských potřeb a citů a konečně bolestného osvojení si řádu, které si vynutí objevení zatajovaného zločinu na tom nejslabším z lidí, na nemluvněti.
Kostelnička Petrona Buryjová patří k vůbec nejtěžším dramatickým partům. V naší inscenaci se jí ujala Dagmar Havlová Veškrnová, která v DnV excelovala jako Eva ve slavné Kaločově inscenaci další významné hry G. Preissové Gazdina roba. Roli „její pastorkyně“ Jenůfy hraje mladičká talentovaná Tereza Terberová. Inscenaci nastudoval režisér Martin Františák ve výpravě Marka Cpina.

Premiéra 16. září 2016


Tvůrci: 
Režie: Martin Františák
Dramaturgie: Jan Vedral
Výprava: Marek Cpin
Hudba: Nikos Engonidis
Pohybová spolupráce: Zoja Mikotová
Korepetice: Laura Mikel Vlková

Obsazení:
Kostelnička -  Dagmar Havlová Veškrnová
Jenůfa -  Tereza Terberová
Laca -  Tomáš Dastlík
Števa -  Marek Lambora
Rychtář -  Pavel Rímský
Rychtářka -  Naďa Konvalinková
Stařenka -  Carmen Mayerová
Stárek -  Denny Ratajský
Selka Kolušina -  Andrea Elsnerová
Barena, služka -  Vendulka Křížová
Jano, pasák -  David Steigerwald
Karolka -  Iva Vejražková - Holubová / Šárka Vaculíková