SHADOW MEADOW / Jan Mocek Temná vizuální báseň o nepřítomnosti - Divadlo Alfred ve dvoře

10.11.2018, 20:00 – 11.11.2018, 21:00

PREMIÉRA! Performance Jana Mocka kombinuje elementy visual artu, objektového divadla a dark ambientu. Zkoumá situace, kdy nepřítomnost objektů nebo lidí vytváří dojem jejich intenzivní přítomnosti.

SHADOW MEADOW / Jan Mocek Temná vizuální báseň o nepřítomnosti - Divadlo Alfred ve dvoře
  • Adresa:
    Františka Křížka 36
    Praha 7 170 00

V prázdném prostoru se objevují performeři Irina Andreeva a Jan Mocek, aby v atypickém sále Alfreda ve dvoře objevili skryté prostory, temnou hmotu nebo černé díry, a transformovali je způsobem ironickým i poetickým, humorným i nepříjemným, popkulturním i avantgardním. V současné audio-vizuální přesycenosti přichází s poněkud radikálním gestem: prázdnotou, tichem, tmou, negací, nulou, pauzou. Když se díváte do tmy, tma se začne dívat na vás.

UPOZORNĚNÍ: V PŘEDSTAVENÍ SE POUŽÍVÁ STROBOSKOP, NENÍ TUDÍŽ VHODNÉ PRO DĚTI A NEMOCNÉ EPILEPSIÍ.

Jakým způsobem se vztahujeme k věcem, které neznáme, nebo jsou nepřítomné? Čím vyplnit mezeru, absenci? Je produktem všeho neznámého nutně jenom strach, nebo lze informační prázdnotu využít popřípadě zneužít?

“Jsou věci, o nichž víme, že je víme. Pak jsou známé neznámé, tedy to jsou věci, o nichž nyní víme, že je nevíme. Ale pak jsou také neznámé neznámé, jsou věci, o nichž nevíme, že je nevíme. A právě poslední kategorie se v historii naší země a dalších svobodných zemí se zdá být nejtěžší.“ Donald Rumsfeld (bývalý ministr obrany USA).

Performance se pohybuje na samém prahu viditelnosti. Originálním využitím LED světel, stroboskopů a dýmu tak vytváří imerzivní prostředí, které nabízí divákům extrémní divadelní zážitek. Vibrující prostor, fyzicky vnímatelné zvuky, obrazce na sítnici, pocit bezčasí a jiné dimenze.

Koncept a režie: Jan Mocek
Dramaturgie: Táňa Švehlová
Performeři: Jan Mocek, Irina Andreeva
Světlo: David Prokopič
Zvuk: Matthias Hesselbacher
Produkce: Táňa Švehlová, SixHouses z. s.
Web skupiny: sixhouses.net
Premiéra: 21. 11. 2017
Podpořili / poděkování: MKČR, Městská část Praha 7, Statní fond kultury, Nadace život umělce, Česko-německý fond budoucnosti, SixHouses z.s.

Projekty Jana Mocka se pohybují na hranici divadla a visual artu. Jeho performance mají charakter zvukových a vizuálních environmentů, které nabízejí divákům interaktivní zážitek a svobodu interpretace. Výrazně se zapsal performancí Tanz im Quadrat která na festivalu …příští vlna/next wave… získala ocenění Projekt roku a jejíž záznam na serveru youtube dosáhl 50 milionů shlédnutí. Od roku 2013 tvoří spolu s Táňou Švehlovou videowalky, jejichž společným tématem je fenomén gamifikace. Pro Národní divadlo vymysleli a naprogramovali interaktivní videowalk Stavovským divadlem na téma života Maurice Maeterlincka – Play Maeterlinck (2016). O rok dříve zablokovali provoz v podzemních garážích Národního divadla videowalkem Play Underground (2015). Projekty uvádějí v rámci vlastní produkční platformy SixHouses.