Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha 2017

7.9.2017 – 23.9.2017, 23:59

Zahraniční umělci a světoví Češi vzdají na Dvořákově Praze hold jednomu z největších hudebních géniů

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha odtajňuje program jubilejního desátého ročníku a zahajuje předprodej. Festival nesoucí jméno jednoho z největších skladatelů přivítá mezi 7. a 23. zářím respektované sólisty i světové orchestry a dirigenty. Vedle známých i méně hraných děl Antonína Dvořáka zazní hudba dalších autorů napříč staletími. Vystoupí pěvecké hvězdy, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní scény, jako Kristine Opolais, Piotr Beczala, René Pape, Michael Spyres, Adam Plachetka či Jan Martiník. Ze světových orchestrů se představí London Philharmonic Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Vladimira Jurowského, Essenští filharmonikové vedení Tomášem Netopilem, který se za dirigentský pult postaví i před Vídeňské symfoniky během závěrečného koncertu.  Mimořádné bude setkání s dirigentem Ingo Metzmacherem a Gustav Mahler Jugendorchesterem, k nimž se připojí špičkový francouzský klavírista Jean-Yves Thibaudet. V programu nechybí rezidenční orchestr Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem či PKF - Prague Philharmonia a také přední vokální tělesa Pražský filharmonický sbor a Český filharmonický sbor Brno. Poprvé bude letos představen mezinárodní Festivalový orchestr Dvořákovy Prahy.

Stěžejní bude letos i příští rok výstavní programová řada Dvořák Collection, v níž se spojí přední domácí i zahraniční orchestry se špičkovými pěveckými sbory a vynikajícími sólisty, aby postupně přednesly v exkluzivním podání všechna Dvořákova kantátová a oratorní díla. Tedy ta, která spojují sílu mnohačetného lidského hlasu se zvukem velkého orchestru a sólistů. Slavnostní zahajovací večer bude patřit mimořádnému uvedení Dvořákova Stabat Mater. „Uvedení všech Dvořákových děl kantátových a oratorních by bylo samo o sobě počinem – dosud jsme tento soubor děl obcházeli uctivým obloukem. Význam a ambice našeho provedení potvrzuje i zájem renomovaného vydavatelství Decca o nahrávku provedení Dvořákova Requiem,“ vysvětluje umělecký ředitel Marek Vrabec.

Letošní ročník Dvořákovy Prahy upozorňuje na české hudebníky, kteří se – podobně jako svého času Antonín Dvořák – úspěšně prosazují ve světě. Tento záměr naplňuje i komorní řada festivalu, jejíž dramaturgie se zhostil s energií sobě vlastní Radek Baborák. Na festivalu se představí hned ve třech rolích: jako kurátor, brilantní hráč na lesní roh světového formátu, ale i dirigent a spiritus agens komorní řady, festivalu uvnitř festivalu. Díky mimořádnému respektu, který Radek Baborák požívá na mezinárodních pódiích, v prestižních orchestrech a mezi hudebníky, bude komorní řada Dvořákovy Prahy opět nevídanou přehlídkou špičkových osobností i nejúspěšnějších českých hudebníků působících v renomovaných světových orchestrech. Stějně vysoké nároky jsou kladeny na hudebníky, kteří se letos premiérově setkají ve Festivalovém orchestru Dvořákovy Prahy / Dvořák Prague Festival Orchestra.

Mezinárodnímu renomé se těší také náš vynikající klavírista a pedagog Ivan Klánský, kterému bude patřit letošní recitálový večer. Druhá festivalová sobota je tradičně věnována dopolednímu dvořákovskému matiné, v němž zazní Novosvětská v historicky poučené a velmi neobvyklé interpretaci souboru Musica Florea Marka Štryncla, a odpolednímu Rodinnému dni. Festivalová ouvertura Po stopách Antonína Dvořáka sleduje letos mistrovu moravskou stopu a zve na výlet do Kroměříže.

  • Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná 28. března. Kompletní program je k dispozici na dvorakovapraha.cz.
  • Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha by se nemohl úspěšně rozvíjet bez dlouhodobé podpory mecenáše kultury pana Karla Komárka a investiční skupiny KKCG. „Co mne u festivalu Dvořákova Praha zejména těší, jsou pozitivní ohlasy od posluchačů napříč generacemi. Jsem rád, že festival dokázal přilákat k vážné hudbě mladé publikum.  Přivedl do Prahy celou řadu slavných jmen, jejichž svébytná interpretace Dvořákova díla v nás probudila hrdost a respekt k tomu, co ve své době autor dokázal. Osobně jsem moc rád, že mohu sledovat uměleckou dráhu mladých talentů, kterým festival otevřel dveře do velkého světa hudby,“ vysvětluje Karel Komárek.

Nepřehlédnutelnou dominantou programu tohoto i příštího ročníku Dvořákovy Prahy je především rozsáhlá Dvořák Collection, která po Dvořákových symfoniích a symfonických básních postupně uvede všechna díla kantátová a oratorní. Kompletní provedení připomene nejen slavné tituly, jako jsou Stabat Mater, Requiem či Te Deum, ale i málo slýchané opusy jako např. Hymnus Dědicové Bílé Hory nebo kantáta Americký prapor. „Dlouho jsme je s velkým respektem obcházeli. Jsou velmi náročná na provedení a my jsme snili o nastudování v pravém slova smyslu festivalovém,“ dodává umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec. Vrcholné Dvořákovo Stabat Mater letos zazní v mimořádném provedení. Vystoupí operní pěvci, které spojuje Metropolitní opera i další nejvýznamnější světové operní domy a pódia: lotyšská sopranistka Kristine Opolais, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, polský tenorista Piotr Beczala a německý basista René Pape. Doprovodí je Český filharmonický sbor Brno a PKF - Prague Philharmonia pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma. Vrcholným zážitkem bude jistě také provedení Dvořákova Requiem v opět mimořádném pěveckém obsazení v čele s nizozemskou mezzosopranistkou Christianne Stotijn, americkým tenoristou Michaelem Spyresem a naším basistou světového renomé Janem Martiníkem. Obsazení sopránového partu je v jednání. Sólisty doprovodí Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a Pražský filharmonický sbor. Z provedení Requiem na Dvořákově Praze bude pořízena nahrávka pro vydavatelství DECCA.

Světové orchestry bude letos reprezentovat jako první London Philharmonic Orchestra s šéfdirigentem Vladimirem Jurowským. Těleso, které se v poslední době do povědomí široké veřejnosti zapsalo mj. i nahrávkou filmové hudby k trilogii Pán prstenů, je ale především jedním ze špičkových světových orchestrů, jehož historie sahá až do roku 1932. Dějiny Gustav Mahler Jugendorchester se začaly psát až v roce 1986, zato však z popudu slavného Claudia Abbada. Pod vedením dirigenta Ingo Metzmachera jistě potěší orchestr nejen virtuozitou, ale i mladistvou energií a elánem. Tomáš Netopil představí v Praze poprvé „svůj“ orchestr Essenských filharmoniků, jež od roku 2013 úspěšně vede. Závěr festivalu bude patřit Vídeňským symfonikům, kteří pod vedením Tomáše Netopila zahrají díla dvou upřímných přátel v životě uměleckém i osobním, Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka. Závěrečný koncert zároveň uzavře letošní Dvořák Collection, při Dvořákově Te Deum orchestr posílí Pražský filharmonický sbor a Simona Šaturová s Adamem Plachetkou, sólisté z řady českých umělců úspěšně dobývajících svět. 

  • Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit od dnešního dne on-line na dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1 a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.