Galerie Villa Pellé představí světoznámého ilustrátora Miroslava Šaška, autora světových průvodců To je ...

Galerie Villa Pellé pokračuje v představování významných ilustrátorů, mezi které se řadí i světově proslulý malíř a grafik Miroslav Šašek. Výstava s názvem M. Šašek let č. 59/74 autora sedmnácti fenomenálních obrázkových cestopisů po světových metropolích a zemích „To je…“ startuje v galerii v pondělí 24. dubna. Světoběžník a cestovatel Miroslav Šašek většinu svého života prožil v zahraničí.

Galerie Villa Pellé představí světoznámého ilustrátora Miroslava Šaška, autora světových průvodců To je ...
  • Adresa:
    Pelléova 10
    Praha 6 160 00

Ve svých průvodcích, jako jsou například To je Paříž, Londýn, Řím, New York a další, zachytil s humorem sobě vlastním a v odvážně propracovaném detailu dynamiku moderní doby šedesátých a počátku sedmdesátých let. Výstavu nadčasových ilustrací, kreseb a velkoformátových pláten doplní animované, kreslířské i rozhlasové záznamy autora, který mimo jiné v padesátých letech pracoval v české redakci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. „Jsme velmi potěšeni, že se nám podařilo získat řadu děl ze soukromých sbírek a prezentovat tvorbu Miroslava Šaška v takové šíři. Některá díla českému publiku představíme tak poprvé,“ dodává Vladana Rýdlová, ředitelka galerie Villa Pellé.

Výstava M. Šašek let č. 59/74 ilustrátora, malíře a spisovatele Miroslava Šaška v Galerii Villa Pellé v Pelléově 10 poběží od 24. dubna do 7. července 2017. Doplní ji bohatý doprovodný program s tvůrčími dílnami pro děti. Expozice vznikla ve spolupráci s Nadací Miroslava Šaška. Více informací na www.villapelle.cz. Výstava M. Šašek Let č. 59/74 se koná za podpory Nadace ČEZ.

Miroslav Šašek (*1916 - † 1980), který by v minulém roce oslavil sté narozeniny, laskavým a vtipným způsobem zaznamenával běžný život, historii i architekturu měst jako jsou Paříž, Londýn, Řím, New York, Mnichov, Benátky, Honkong a řadu dalších. Jedinečný koncept knih světově proslulých průvodců, pečlivost při sbírání a zpracování námětů, a především humor tvoří z díla Miroslava Šaška moderní klasiku a z jejich autora jednoho z našich nejproslavenějších světových ilustrátorů.

Po studiích architektury a školy kreslení a malování u profesora Otakara Blažíčka se Miroslav Šašek živil jako novinář, ilustrátor i jako tvůrce loutek. V roce 1947 odešel do Paříže na École des Beaux Arts, kde už také jako odpůrce komunistického režimu v emigraci zůstal. Živil se jako reklamní grafik, architekt a později pracoval v české redakci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. V Paříži začal v roce 1957 tvořit první knihu ze série cestopisů. Za své dílo ilustrovaných průvodců světových metropolí „This is…“ získal řadu ocenění, mimo jiné čestný klíč od města San Francisco a zápis na čestnou listinu IBBY. Jeho průvodce po Londýně a New Yorku získaly ceny za nejlepší ilustrované knihy New York Times. Podle čtyř knih (New York, Izrael,  Benátky, Irsko) byly natočeny filmy. Jeho knihy děti i dospělé už více než padesát let. Dílo Miroslava Šaška je dnes součástí českých i zahraničních sbírek, o jeho popularizaci se nyní stará Nadace Miroslava Šaška.

DOPROVODNÉ PROGRAMY

Stále, 25. 4. – 7. 7., 13:00 – 18:00
ROZHLASOVÉ STUDIO

4. 5., 18:00
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Jurajem Horváthem

7. 5., 15:00 – 16:00
DÍLNA MINUTOVÝCH AUDIOHER

13. 5., 15:00 – 16:00
LOTERIE – POZNEJ SVĚT!

21. 5., 15:00 – 16:30
CESTA KOLEM SVĚTA ZA 1,5 HODINY!

4. 6., 15:00 – 16:30
BOJÍTE SE TUŽKY?

8. 6., 18:00 – 22:00
VEČER-KNIHY-TERASA

11. 6., 15:00 – 17:00
PRŮVODCE PRO DOBRODRUHY s ULTRAFUN

18. 6. 13:00 – 17:00
VR KOSMOPOLITA
Pořádá: Pixman.cz

Více informací: www.villapelle.cz