Festival íránských filmů 2017

10.1.2017 – 15.1.2017, 23:59

Nejvýznamnější režisérka íránské kinematografie Rakshan Bani Etemad bude předsedat porotě 6. Festivalu íránských filmů.

Festival íránských filmů 2017
  • Adresa:
    Vodičkova 41
    Praha 1 110 00

Festival íránských filmů se po roce opět vrací. Stejně jako v uplynulých letech zůstává i šestý ročník věrný své tradici v každoročním rozšiřování programu i míst konání. Hlavní část festivalu se uskuteční v Praze od 10. do 15. ledna 2017 – tradičně v kinech Světozor, Lucerna, Bio Oko, Royal a nově také v Kině Pilotů. Poté se festival od 17. do 18. ledna přesune do brněnského Kina Scala a od 19. do 21. ledna do bratislavského Kina Lumière.

Mnoho filmů z nadcházejícího festivalu bude na začátku roku 2017 uvedeno v České a Slovenské republice premiérově. U některých filmů půjde navíc o premiéru středoevropskou.

Nadcházející šestý ročník festivalu nabídne divákům nejen íránskou tvorbu, ale také snímky umělců tvořících mimo Írán. Tímto se snažíme podnikat další krůčky v mazání hranic mezi uměním vznikajícím v Íránu i mimo něj,“ říká umělecký ředitel Festivalu íránských filmů Kaveh Daneshmand.

Multinárodnostní bude rovněž zastoupení hostů festivalu. Zúčastní se ho významné osobnosti z různých zemí i rozličných profesí.

„Jednou z hlavních osobností bude nejvýznamnější režisérka v historii íránské kinematografie Rakshan Bani Etemad, která bude předsedkyní poroty
6. ročníku Festivalu íránských filmů. Vedle ní zasednou v porotě ještě další významné osobnosti,“
prozrazuje Kaveh Daneshmand.

Oproti předchozím ročníkům zůstane neměnná hlavní programová sekce festivalu: Hrané celovečerní filmy, Dokumentární filmy, Krátké filmy. Pestrou multižánrovou nabídku, která doplní bohatý filmový program, přinese doprovodná sekce festivalu. V rámci ní vystoupí mimo jiné na jedinečném koncertu v Praze íránská hudební formace Golnar & Mahan, která představí výjimečnou fúzi tradiční íránské hudby, amerického jazzu a afrokubánských rytmů.

FESTIVAL ÍRÁNSKÝCH FILMŮ

Festival íránských filmů byl založen v Praze v roce 2011 se záměrem představit každoročně českým divákům to nejlepší z íránské kinematografie. Tento projekt se nadále rozrůstal, a nyní je festival platformou pro další formy íránského umění, jako je například hudba, divadlo, výtvarné umění a grafický design. Tyto kulturní akce jsou nyní pořádány během celého roku. Jejich cílem je nabídnout široké veřejnosti možnost seznámit se s íránským uměním a kulturou i mimo dobu konání filmového festivalu.
Během své existence přilákal festival na 18 000 diváků na filmy a doprovodné akce uváděné v některých z nejprestižnějších prostor v Praze, Brně a Bratislavě, jako jsou Kino Světozor, Kino Lucerna, Bio Oko, Divadlo Disk, Galerie Langhans, Royal, Kino Lumiere, Kino Scala, Kino Film Europe či Kino Lumière.