Faust - RockOpera Praha

Středa, 05.12.2018 19:00 | další termíny

Čert nikdy nespí, alespoň se to tak říká. Ale co dělá, když nespí? Odpočívá a vyhlíží svou novou kořist… třeba učeného doktora Fausta.

Faust - RockOpera Praha
  • Adresa:
    Komunardů 306/1 306/1
    Praha 7 170 00

Zlo má vždy ku pomoci celou armádu duchů, čarodějnic, kouzelnic, tmavých stínů a jiných potvor. Mefistofeles je jedním z jejich velitelů. V našem zpracování Fausta jsme k nim ještě přidali i skupinu Buffonů – zlých a jizlivých klaunů, duševně i tělesně pokřivených bytostí, které mají radost z neštěstí druhých. Doktor Faust je úspěšný a všemi uznávaný učenec, vědec, alchymista, člověk ovládající černou i bílou magii. Faust ale náhle postrádá smysl toho všeho, má pocit, že během svého života nic neobjevil, že bloudí stále v kruhu. Nedovede se pro nic nadchnout. Jeho žák, bakalář Wagner, ho svým vzrušeným entuziasmem přivádí k zoufalství, Faust mu závidí jeho energii a nadšenou touhu.

aust vyvolá proto s pomocí bílé magie Ducha Země, Ten jím však pohrdá. Faust se tedy obrátí na černou magii - a síly zla se dají do pohybu. Začnou se mu zjevovat černí psi, doprovází ho cestou domů, ale pak vždy zmizí... Až konečně jednoho dne černí psi přivedou svého velitele – Mefista („a to je jádro pudla“).
 
Mefisto nabízí Faustovi zlato, mládí a krásu. Faust to ale rozumně odmítá, ve svém věku o pomíjivé pozlátko nestojí, chce jen okamžik, kterému zase bude stoprocentně věřit, chvíli, kdy by chtěl zastavit čas, jak mu na té situaci bude z celé duše záležet… Mefisto souhlasí, smlouva je podepsána. Faust nevnímá varovný hlas Hospodina, spolu s Mefistem se vydávají za kouzelnicí, která čarovným nápojem změní Faustovu duši, a pak už se spolu s temnými přízraky rozletí nad světem vstříc tomu „pravému životu“.
 
Kdesi na malém městě žije dívka Markéta svůj všední den. Její bratr Wolfgang je právě nešťastný z lásky. Její kamarádky se různě rozchází a opět schází se svými milenci, život plyne v poklidném a jasně daném řádu a tempu. Markéta je právě na cestě do kostela, když se před ní objeví zajímavý muž  - charizmatický učený cizinec, který se ji dvoří a okamžitě ji zahrne dary. Má s sebou podivného sluhu a smečku černých psů. Markéta se okamžitě zamiluje, a i když ji intuice varuje, dál propadá kouzlu tajemného muže. Není se co divit, je to totiž Faust se sluhou Mefistofelem a smečkou služebníků Zla.
Po celé vesnici se povídá o nové lásce Markéty, objevují se i hlasy o spolčení s ďáblem… Markéta však nevnímá. Faust se z posledních sil pokusí ještě vzepřít Mefistovi, ale ten na něho vyzraje jednoduchou léčkou. Faust má pocit, že Markétu chrání před Mefistem, zatím je to ale Mefisto, kdo začíná vyhrávat na celé čáře.
 
Faust Markétu svede, Markéta zabije své novorozeně a Zlo v podobě Buffonů ovládne celou vesnici, letitý řád přestane fungovat. Faust však zatím o ničem neví, společně s Mefistem dál radostně krouží světem ve víru radovánek a „pravého života“. Blíží se Valpuržina noc, velká sláva, slet čarodějnic. Však také Mr. Sabbath, hlavní pořadatel zvrhlých zábav, právě zahajuje oslavný program. Faust spatří Markétu. Ta však bolestí z prožitých ztrát zešílela. Markéta uvidí Fausta, probere se ze svého poblouznění a vyznává mu svou lásku, Faust si z celé duše přeje, aby tento okamžik nikdy neskončil… Své přání vysloví nahlas a smlouva je naplněná… Faustova duše propadá peklu.
 
Co dělá čert? Nikdy nespí. Vy také nespěte a přijďte se podívat na našeho Fausta!! Vaše duše nepropadne peklu, ale rockové muzice!! A v tom je jádro pudla!!
 

Tvůrčí tým

Hudba: Milan Steigerwald   
Libreto: Pavla Forest   
Režie: Roman Štolpa   
Choreografie: Irina Andreeva   
Výtvarník kostýmů: Lucie Konopíková   
Scénografie: Pavla Forest  
Projekce: Michaela Fišerová, Tereza Doležalová, Marek Solnička   
Grafika: Michaela Fišerová   
Lighting desing, světelná režie: Vladimír Neubauer   
Zvuková režie: Ondřej Martínek   
Umělecká maskérka: Hana Poršová   
Asistent režie: Eva Petrášková   
Asistent choreografky: Matěj Kohout   
Jevištní mistryně: Jana Eichlerová   
PR & marketing: Jan Bouša   
Media relations: Tomáš Kopečný   
Inspicient: Luboš Vayhel

Obsazení

Uvedené obsazení je orientační a bez záruky. Pořadatel si vyhrazuje právo obsazení ze zdravotních či jiných obdobně závažných důvodů kdykoliv změnit.

Faust - Jiří Zonyga
Markétka - Daniela Langrová
Mefistofeles - Viktor Dyk
Mr. Sabbath - Lukáš Písařík
Wolfgang - Jan Toužimský
Hospodin - Pavla Forest
kouzelnice - Helena Kubelková
Marta - Šáren Makovcová
duch Země, vesnický farář - Petr Opava
Wagner, socha - Petr Semerád

přízraky - Pyroterra
Buffon 1 - Irina Andreeva
Buffon 2 - Zuzana Dovalová
Buffon 3 - Jana Paňková
Buffon 4 - Matěj Kohout
Buffon 5 - Jan Hnilička
Buffon 6 - Salvi Salvatore
ďáblice, vesničanky - Jana Eichlerová, Eva Petrášková
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Termíny