Romeo & Julie - RockOpera Praha

4.10.2018, 19:00 – 22:15

Naše rockové zpracování klasické tragedie W. Shakespeara vás zavede do staroslavné Verony. Toto město ovládají dva významné rody – Kapuleti a Montekové.

Romeo & Julie - RockOpera Praha
  • Adresa:
    Komunardů 306/1 306/1
    Praha 7 170 00

Mezi nimi se již léta táhne dávný spor, jeden rod k smrti nenávidí druhý, hádky neberou konce. Nejmocnější muž Verony Vévoda Eskalus je v našem příběhu pěkný gauner. Po vzoru všech mocipánů celého světa mu vzájemný souboj dvou vlivných stran vlastně vyhovuje. Nenávist se totiž vždy obrátí proti druhému rodu, nikdy proti mocnému vládci Verony. A tak se Vévoda přítelíčkuje tu s tím, tu s oním rodem, toho pošťouchne, s tím zaintrikuje, ale hlavně ze všech ždíme daně. Cizí elementy ve městě se netrpí, Veronu mu pomáhají ovládat dva zabijáci a jeden donašeč. O neposlušných jedincích ho včas informuje jeho páže – mladičký sluha řečený Spratek, a ty zvlášť odbojné ze světa rychle a tiše odstraní jeho tělesná stráž. Verona rozhodně není místem pro normální život.

Vévoda jako každý rok pořádá velkolepý ples, na kterém se vždy schází společenský výkvět Verony tedy Monteci, Kapuleti a jejich blízcí. Všichni pokrytecky předstírají vzájemnou lásku a porozumění, zatímco z jejich pohledů kape zelený jed. Alkohol na chvíli sblíží oba rody, ale jen opravdu na chvíli - do prvního vystřízlivění. Montek Romeo se svými dvěma věrnými druhy Merkuciem a Benvoliem také navštíví tento ples. Hledá zde Rosalindu, kterou vášnivě miluje. Ta však o něm nechce ani slyšet, Romeo při svém „honu“ na Rosalindu omylem narazí na Julii z rodu Kapuletů a zamiluje se do ní celou svou duší. Láska na první pohled. Celé to plesové šílenství z povzdálí pozorují dvě čisté lidské bytosti – Juliina chůva a Kejklíř, který se do Verony zatoulal z cizích měst.

Druhý den oba milence tajně oddá otec Vavřinec, jenž mladou dvojici podporuje i přes nenávist jejich rodičů. Doufá, že by se tak mohly oba rody usmířit.
První polovina hry končí příjezdem Parida - zhýralého bratra Vévody. Hrabě Paris je požitkář, děvkař a lehký úchyl, ale protože má na Vévodu vliv, záhy se oba rody budou přetahovat o jeho přízeň. Verona opravdu není místem pro normální život.
Začíná druhá polovina naší rockové opery a napětí mezi oběma rody vzrůstá, množí se rvačky z absolutně malicherných důvodů.  Kapulet Tybalt zabije po hloupé hádce Romeova přítele Merkucia a Romeo následně v afektu probodne Tybalta. Vévoda vidí, že musí použít exemplární trest – odsoudí Romea k smrti. Ale tučný úplatek – jak to u vládců bývá - zmírní jeho „spravedlivý“ hněv. Romeo je vyhnán do Mantovy.
 
Kapuleti se radují, Julie si tiše zoufá. Navíc na tržišti zahlédne hrabě Paris Julii. Julie se mu zalíbí, a tak se rozhodne ji získat do své sbírky zneuctěných žen, Julii si od Kapuletů docela obyčejně koupí. Kapuleti řičí blahem, konečně budou s Vévodou příbuzní, jejich rod vyhraje nad Monteky. Julie se na její názor nikdo neptá.
Zoufalá Julie požádá otce Vavřince o pomoc. Ten zajistí nápoj, po kterém bude Julie vypadat jako mrtvá a Romeo si pro ni pak přijde do hrobky Kapuletů. Nápoj ji uspí a Julie opravdu vypadá jako mrtvá. O jejím pohřbu se od Kejklíře dozví i Romeo, ale už se nedozví, že to všechno je jenom lest, že to vše, dělá Julie jenom proto, aby mohli být spolu. Kejklíř je prostě pro dvorské intriky příliš čistá a naivní bytost.
 
Romeo si koupí jed u lékárnice v Mantově, vrátí se zpět do Verony a jde naposledy políbit Julii. V hrobce Kapuletů však potká nekrofila Parida a v souboji jej zabije. Romeo poté spatří Julii. Vyznává jí svou lásku. Po rozloučení se světem pije Romeo jed, Julie se probouzí, ale vedle ní leží již mrtvý Romeo. Vezme Romeovu dýku a probodne se.
 
Přibíhají oba rody, konečně vidí, co jejich mocenské hrátky způsobily. Monteci i Kapuleti jsou otřeseni, ale zase jen skutečně na chvíli. Už během zádušní mše za oba věčné milence se všichni servou hlava nehlava. Inu prachy jsou prachy a moc je moc. Nad osudem Romea a Julie lká jenom náš naivní Kejklíř. Nakonec ho někdo zabije, aby s velkými city příliš neotravoval veronskou politiku.
 
Verona opravdu není dobré místo pro normální život. Ale RockOpera je úžasné místo pro super muziku, velké emoce, skvělé výkony a nezapomenutelný večer. Takže pšššt… tiše … pojďte s námi na pohřeb! Do Verony! Právě začínáme!
Roman Štolpa, režisér
 

Tvůrčí tým

Hudba: Milan Steigerwald   
Libreto: Pavla Forest   
Režie: Roman Štolpa   
Choreografie: Zuzana Dovalová   
Kostýmy: Lucie Konopíková  
Scénografie: Pavla Forest   
Projekce: Linda Fait   
Grafika: Michaela Fišerová   
Lighting desing, světelná režie: Vladimír Neubauer   
Zvuková režie: Ondřej Martínek   
Masky, líčení: Hana Poršová   
Asistent režie: Eva Petrášková   
Jevištní technika, rekvizitář: Jana Eichlerová   
Garderoba: Adriana Pítrová   
PR & marketing: Jan Bouša   
Media relations: Tomáš Kopečný   
Inspicient: Luboš Vayhel

Obsazení

Uvedené obsazení je orientační a bez záruky. Pořadatel si vyhrazuje právo obsazení ze zdravotních či jiných obdobně závažných důvodů kdykoliv změnit.

Romeo (Montek) - Jiří Švec
Julie (Kapuletka) - Žofie Dařbujánová
Vévoda - Kamil Střihavka (alt. Lukáš Písařík)
Chůva Juliina - Pavla Forest
Paris - Viktor Dyk
Merkucio (přítel Romea) - Jan Toužimský
matka Kapuletová - Helena Kubelková
Tybalt (Kapulet) - Lukáš Pařík
mnich Vavřinec - Jan Danda
Rosalinda/Lékárnice - Daniela Gildenlöw Langrová
Benvolio (přítel Romea) - Jiří Valeš
matka Monteková - Zuzana Offenbartl Dovalová
otec Montek - Petr Stehlík
otec Kapulet - Jan Hnilička
praotec Kapulet - Josef Šutara
potulný kejklíř - Matěj Kohout
akrobatky, sochy - Lenka Natálie Ryšavá, Barbora Nováková
Montekové - Erika Kolská, Nikola Čejchanová
Kapuleti - Lukáš Jindra, Adéla Kubelková, Martin Sosna
jeptišky, měšťky - Carmina Bohemica
vévodovy stráže - Michael Erban, Jakub Viták
dcera chůvy - Marie Steigerwaldová
páže Vévody - Jakub Štolpa
páže Parida - Matěj Štolpa