Anna Karenina - RockOpera Praha

Středa, 23.01.2019 19:00 | další termíny

Anna Karenina, manželka státního úředníka a milující matka s morálními hodnotami, se stane hrdinkou hledající opravdový cit a upřímnost v lásce, ženou odsouzenou společností za svou nevěru a nepřípustné chování, sebevražedkyní, jejíž rozvrácená psychika, zoufalství a beznaděj ji donutí ukončit život.

Anna Karenina - RockOpera Praha
  • Adresa:
    Komunardů 306/1 306/1
    Praha 7 170 00
Neobyčejný nadčasový příběh o zásahu vášně do osudu poměrně vyrovnaného manželského páru se stal i předlohou k nové rockové opeře Milana Steigerwalda a Pavly Forest.
 
„Vykolejení z běžného stavu věcí, emoční napětí a síla neovladatelných citů je to, co Annu Kareninu dělá velkým literárním dílem, ale zároveň souzní i s podstatou rocku, s jeho vypjatým hudebním výrazem,“ popisuje libretistka a představitelka Anny Kareniny Pavla Forest. Právě rockově-metalové zpracování umocňuje klasický příběh z románu Lva Nikolajeviče Tolstého, dodává mu novou dynamiku a přenáší ho do současné doby. Odpovídat tomu bude i vizuální podoba představení, která kromě energické hudby a dech beroucích artistických čísel nabídne i originální kostýmy, stylové masky, ohnivou a světelnou show.
 
Děj se odehrává v motorkářském klubu, který se v představení stává symbolem státu, hierarchie a řádu. Na jeho pozadí se diváci seznámí s tragickým osudem Anny Kareniny, jejího muže i milence a poznají další zlomové situace v rodinách Oblonských a Levinových. Především však nahlédnou do vnitřního světa jednotlivých postav, které vyvolává spoustu otázek. Jakou roli hraje láska a rodina v lidském životě? Má člověk za každých okolností jít za svým štěstím a vášní? Jak vlastně vypadá ideální vztah mezi mužem a ženou? „Téma sedí i na dnešní dobu. Neustále řešíme lidské vztahy, životní krize, nespokojenost s vlastními životy, úsilí o změnu a štěstí, morální hodnoty či postavení ve společnosti. Hra člověku dává prostor zamyslet se nad vlastními problémy a svým způsobem může i někoho pobídnout v jejich řešení,“ doplňuje režisér Roman Štolpa.
 
Ústřední trojúhelník ztvárňují Pavla Forest (Anna Karenina), Jiří Zonyga (manžel Alexej Karenin) a Jan Toužimský (milenec Alexandr Vronskij), jejichž výrazné hlasy doplní živá kapela v čele s hudebníkem Milanem Steigerwaldem. V představení se dále objeví Viktor Dyk, Žántí, Petr Semerád, Jana Paňková, Salvi Salvatore a řada dalších. Inscenaci oživí akrobaté s choreografií od úspěšné Iriny Andreevy a skupina Pyroterra, která předvede svoji fascinující performance plnou ohně, pyrotechniky a tance. Režie rockové opery Anna Karenina se již tradičně ujal Roman Štolpa.
 

Tvůrčí tým

Hudba: Milan Steigerwald   
Libreto: Pavla Forest 
Režie: Roman Štolpa   
Choreografie: Irina Andreeva   
Kostýmy: Lucie Konopíková   
Scénografie: Pavla Forest   
Projekce: Michaela Fišerová, Tereza Doležalová   
Grafika: Michaela Fišerová   
Lighting desing, světelná režie: Vladimír Neubauer   
Zvuková režie: Ondřej Martínek   
Masky, líčení: Hana Poršová   
Asistent režie: Eva Petrášková   
Jevištní technika, rekvizitář: Jana Eichlerová   
Garderoba: Adriana Pítrová   
PR & marketing: Jan Bouša   
Media relations: Tomáš Kopený   
Inspicient: Luboš Vayhel

Obsazení

Uvedené obsazení je orientační a bez záruky. Pořadatel si vyhrazuje právo obsazení ze zdravotních či jiných obdobně závažných důvodů kdykoliv změnit.

Anna Karenina: Pavla Forest
Alexej Karenin: Jiří Zonyga
Alexandr Vronskij: Jan Toužimský
Stěpan Oblonskij: Viktor Dyk
Darja Oblonská: Žántí
Nikolaj Levin: Petr Semerád
pachan - šéf gangu: Petr Opava
Kitty Ščerbacká: Jana Paňková
Konstantin Levin: Salvi Salvatore
motorkáři: Matěj Kohout, Irina Andreeva, Adéla Trejbalová, Jana Eichlerová, Eva Petrášková
barmani: Pyroterra

Anna Karenina

Instrumentální ukázky

Termíny