ACHICH... - Malé divadlo

Nejen povzdech, ale i feerie o 11 obrazech napsaná pro DFXŠ.

ACHICH... - Malé divadlo
  • Adresa:
    Zhořelecká 344/5
    Liberec 460 01

Je to neobvyklý název pro divadelní hru. Je to ale také neobvyklá divadelní hra. Neobvyklá svým vznikem, námětem, zpracováním a také tím, že si ji autor bude sám režírovat. K jejímu napsání jsme milého známého herce, režiséra, dramatika, scénáristu a prozaika, Arnošta Goldflama vyzvali ještě s Ivanem Rajmontem před dvěma lety. Jejím námětem měla být „hilsneriáda“ a měla mít premiéru letos na jaře. Jenže lidé míní a On mění. Bylo to tak loni na podzim, když zemřel Ivan Rajmont. A Arnošt Goldflam, který hru dokončil, ji ale ze zdravotních důvodů nemohl na jaře režírovat. Trochu jsme tedy počkali. Uvedeme ji nyní. V Malém divadle. Promyšlenou, dopracovanou a zcela neobyčejnou.

 Za tím povzdechem v názvu se skrývá strhující vtipná i smutná, ironická i vážná feérie o jednom mladém židovském muži, který prochází napříč dějinami dvacátého století. Stále rozmlouvá jak s těmi, kdo nepřežili holocaust, tak s těmi, kdo měli to výjimečné štěstí a nezahynuli. Stále se však pohybuje v kruhu rodinném a stále vlastně řeší svůj vlastní život, který pro něj naplno začal, když v našich zemích vládl takzvaný socialismus, jak se kdysi říkalo, reálný. Ten podivný systém zakonzervoval pod svým pokrokářstvím všechny ty hrubé a hloupé předsudky vůči židům, zakonzervoval i napětí, v němž se stále mladý hrdina hry pohybuje, v němž hledá své místo, je povzbuzován a kritizován těmi, kdo již dávno zemřeli, ale s nimiž sdílí nejistý úděl českých židů. Od Hilsnerova děsivého odsouzení, přes ty předválečné časy, kdy na jeviště světa vstoupil hrůzný blb Hitler, přes to, co způsobil, přes to, co přišlo po něm jako vysvobození, aby to jeho přeživší oběti zanechalo ve stejné nejistotě ze své existence, jako předtím.

Achich… není historická hra, ani vzpomínka na holocaust a dokonce ani autobiografická hra, i když si v ní autor povídá se svými blízkými a docela dobře ho zahlédnete v hlavním hrdinovi. Je to hra o údělu, který poznamenalo vše to, o čem je v předchozích řádcích řeč, který trvá a který osvětluje i naše životy. Budete zcela jistě vtaženi, zaujati, pobaveni, rozesmutněni příběhem, který uvidíte.