La traviata - Hudební divadlo Karlín

28.5.2019, 19:00 – 19.6.2019, 21:00

Giuseppe Verdi v Traviatě na libreto podle románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi o Marii Duplessis, slavné kurtizáně a idolu pařížské společnosti 40. let 19. století, vytvořil vlastně vůbec první významné operní dílo na současný společenský námět. 

La traviata - Hudební divadlo Karlín
  • Adresa:
    Křižíkova 283/10,
    Praha 8, 186 00

Autor libreta: Francesco Maria Piave
Dirigent: Enrico Dovico
Režie: Arnaud Bernard
Scéna: Alessandro Camera
Kostýmy: Carla Ricotti
Sbormistr: Adolf Melichar

Orchestr Státní opery
Sbor Státní opery

Premiéra: 5. října 2006

Nejen tento fakt byl nepřijatelný pro publikum při premiéře v roce 1853 v Benátkách: diváci byli i šokováni, že hlavní role je v této opeře určená kurtizáně, jež je navíc vykreslená jako kladná postava. Takže premiéra skončila naprostým fiaskem. Ale už brzy poté Verdiho Traviata slavila první triumfy a dodnes patří k nejoblíbenějším repertoárovým titulům.
Traviata byla na repertoáru operního domu (dnešní Státní opery) od samého počátku jeho existence, kdy sem byla přenesena inscenace z německého Stavovského divadla. Stala se především příležitostí k hostování slavných zahraničních pěvců, mj. legendární australské sopranistky Nellie Melby (18. 4. 1900). Nastudování poslední inscenace v roce 2006 se ujal zahraniční tým v čele s francouzským režisérem Arnaudem Bernardem, hudebním nastudováním byl pověřen italský dirigent Enrico Dovico. Inscenace patří k nejnavštěvovanějším titulům Státní opery a velké úspěchy slavila i v zahraničí včetně Japonska (2007).

Opera je nastudována v italském originálu a v představení jsou použity české a anglické titulky.
Přibližná délka představení včetně přestávek: 2 hodiny a 45 minut, dvě přestávky po 20 minutách.